Miroslav Pelta je novým předsedou FAČR

Novým předsedou Fotbalové asociace České republiky je Miroslav Pelta. Jablonecký šéf porazil ve třech kolech protikandidáty Jindřicha Rajchla a Tomáše Paclíka.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mimořádná valná hromada FAČR

Mimořádná valná hromada FAČR | Zdroj: ČTK

Delegáti mimořádné valné hromady Fotbalové asociace České republiky volili v Nymburce svého předsedu. Na rozdíl od zářijové valné hromady delegáti schválili volební řád. V prvním kole fotbalový šéf zvolen nebyl, do druhého kola prošli Miroslav Pelta a Tomáš Paclík. Jindřich Rajchl v prvním kole neuspěl. Ve druhém kole nezískal ani jeden z kandidátů nadpoloviční většinu z obou komor.

Během hodinové přestávky se delegáti shodli na změně stanov, které začnou platit od začátku příštího roku. Příslušnost ke komoře už v budoucnu nebude hrát roli. Poté schválili i stávající volební řád, ve kterém byla dodatečná podmínka - kandidát musel dopředu oznámit, za jakou komoru bude kandidovat. Tomáš Paclík a Miroslav Pelta se rozhodli pro Moravu, Jindřich Rajchl si vybral Čechy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nový fotbalový předseda Miroslav Pelta nevidí ve volbě poražených

Miroslav Pelta získal v prvním kole volby celkem 91 hlasů (37 českých + 54 moravských), Tomáš Paclík dostal 53 hlasy (38+15) a Jindřich Rajchl obdržel 47 hlasů (46 z Čech a jediný z Moravy).

Vyřazení Rajchla bylo pro většinu veřejnosti překvapením. Muž, který stál celou dobu za předchozím šéfem Ivanem Haškem, byl považován za jednoho z favoritů volby. Rajchla potopil pouze jediný hlas od moravské komory, přestože v té české dosáhl nejvyššího počtu hlasů. Jeho samotného to ale nepřekvapilo:

"Bylo mi jasné, že důvěru moravských delegátů nezískám. Spousta lidí mě tam očerňovala, jezdil tam například Dalibor Kučera," jmenoval Rajchl bývalého druhého Haškova místopředsedu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce Jindřicha Rajchla po vyřazení v prvním kole, kdy dostal od moravské části pouze jeden hlas

Ani ve druhém kole se o novém předsedovi nerozhodlo. Miroslav Pelta dostal celkem 105 hlasů (51 od české komory, 54 od moravské), Tomáš Paclík měl 88 hlasů (61 českých a 17 moravských).

Protože se oba kandidáti na začátku volby přihlásili jako kandidáti za Moravu, budou ve třetím kole hlasovat pouze delegáti za Moravu. Od nich získal ve druhém kole Miroslav Pelta mnohem více hlasů než Paclík a je tedy nanejvýš pravděpodobné, kdo bude novým fotbalovým šéfem.

Následně se po téměř pěti hodinách jednání, projevů, hlasování, sčítání a přestávek rozhodlo a potvrdilo - Pelta dostal ve třetím kole 55 hlasů, Paclík 16. Těsně po svém zvolení pak Miroslav Pelta řekl:

"Myslím, že žádný z kandidátů neprohrál. Jindřich Rajchl bude první místopředseda, Tomáš Paclík zůstává jako člen výkonného výboru, takže to teď je o práci a nejsou mezi námi žádné překážky, abychom nemohli týmově pracovat."

Alena Benešová, Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme