Mistrovství světa se vzdaluje, čeští fotbalisté podlehli Arménii 1:2

Fotbalové mistrovství světa v Brazílii se české reprezentaci na míle vzdálilo. Svěřenci Michala Bílka podlehli v důležitém kvalifikačním duelu Arménii 1:2 a šance na jejich účast na světovém šampionátu je skutečně mizivá. Rozhodující trefu Arménů zaznamenal až v nastaveném čase záložník Kazarjan.

Projev českého obránce Václava Procházky nejlépe vystihuje výsledek kvalifikačního duelu mezi Českou republikou a Arménií | Zdroj: ČTK

Podzim letošního roku s sebou přináší závěrečnou část kvalifikace o světový šampionát. Svěřencům Michala Bílka patřila před dnešním utkáním ve skupině B třetí příčka s jednobodovou ztrátou na druhé Bulhary, Arméni figurovali se ziskem šesti bodů na místě čtvrtém.

Do utkání vstoupili čeští fotbalisté aktivně a v úvodních minutách byli jednoznačně lepším celkem. Hned po několika vteřinách hry střílel z dobré pozice Jiráček, jeho pokus z hranice malého vápna však jeden arménských obránců zblokoval.

Čechům vycházel především přechod do útočné fáze, z jedné takové situace se po kombinaci Hušbauera s Gebre Selassiem znovu dostal do zakončení Petr Jiráček, z dobré pozice ale minul stejně tak jako o dvě minuty později po sklepnutém centru Rabušic, který netrefil odkrytou hostující branku.

Skóre překvapivě otevřel Mkrtčjan

Arméni nevyužitých českých šancí dokázali využít a v nejméně očekávanou chvíli se prosadit. Po nedůrazu českých hráčů ve středu hřiště se ve 31. minutě míč dostal k Mkrtčjanovi, který nechytatelnou ránou z dálky trefil pravý růžek české branky a poslal svůj tým do vedení.

Po vstřeleném gólu se hostující tým herně zvedl a začal držet míč více na svých kopačkách. Především z občasných protiútoků se Arménům rýsovaly šance na ohrožení branky Petra Čecha, k přímé střele se však nedostali.

V závěru se ke slovu znovu dostali Češi, kteří v nastavení první půle obléhali polovinu soupeře, ke gólovému zakončení ale jejich snažení nevedlo. Po prvním poločase tak Arménie vedla 1:0.

Vyrovnání obstaral Rosický

Na začátku druhého poločasu nejprve zatrnulo českým fanouškům po výborné akci Arménů, kdy si po povedeném centru z pravé strany zaběhl za obranu Movsisjan, který však naštěstí pro domácí vůbec nedokázal zakončit. V 54. minutě výrazně zahrozil také český tým. Gebre Selassie skvělým centrem našel Rabušice, jenže nováček v základní sestavě národního výběru ze skvělé pozice minul.

S postupujícím časem se Češi začali herně zvedat a odměnou jim byl vyrovnávací gól. Postaral se o něj Tomáš Rosický, který střelou z pětadvaceti metrů také díky teči obránce Haroyana rozradostnil české příznivce. Český kapitán se štěstím překonal brankáře Kasparova, jenž pouhou minutu před inkasovaným gólem vystřídal zraněného Berezovského.

České naděje utnul pozdní gól

Vyrovnaný stav nemusel v Edenu dlouho vydržet, po povedeném přečíslení totiž Mchitarjan posunul míč na zcela volného Movsisjana, útočníka Spartaku Moskva však ve vyložené příležitosti vychytal Petr Čech.

V závěrečných minutách utkání bylo české mužstvo aktivnější, Arméni se na polovinu domácích dostávali jen sporadicky při rychlých brejcích, ze kterých ale Čecha ohrozit nedokázali.

Přesto to byli právě hráči Arménie, kteří se mohli po závěrečném hvizdu radovat z konečného vítězství. Ve 3. nastavené minutě neuhlídala česká obrana zakončujícího Kazarjana, jenž pozdním gólem rozhodl o vítězství Arménie.

Na prohře českého výběru nic nezměnila ani nebezpečná hlavička Libora Kozáka v posledních vteřinách hrací doby, a tak se Čechům výrazně komplikuje situace v kvalifikační skupině.

Šance na postup týmu kouče Bílka na světový šampionát v Brazílii je jen mizivá, a tak musí příznivci českého fotbalu i samotní hráči v závěru kvalifikace doufat v herní kolaps nejbližších konkurentů v boji o postup. Příští duel čeká Čechy už v úterý na půdě favorizované Itálie.

Utkání kvalifikace fotbalového MS 2014 v Praze:

ČR - Arménie 1:2 (0:1)

Branky: 70. Rosický - 31. Mkrtčjan, 90.+2 Kazarjan. Rozhodčí: Gautier - Annonier, Cano (všichni Fr.). ŽK: Limberský, Hušbauer, Rosický - Özbiliz, Arzumanjan, Movsisjan, Edigarjan. Diváci: 17.628.

ČR: Čech - Gebre Selassie, Sivok, M. Kadlec, Limberský (64. Suchý) - Rosický, Hušbauer, Plašil, Jiráček (62. Vaněk) - Rabušic (55. V. Kadlec), Kozák. Trenér: Bílek.
Arménie: Berezovskij (69. Kasparov) - Mkojan, Harojan, Arzumanjan, Hovhanisjan (77. Pizzelli) - Mkrtčjan, Artur Edigarjan - Özbiliz (28. Hajrapetjan), Mchitarjan, Kazarjan - Movsisjan. Trenér: Manisjan.