Mistry světa do dvaceti let jsou Ghaňané, bronz mají Maďaři

Mladí reprezentanti Ghany vyhráli světový šampionát fotbalistů do dvaceti let v Egyptě. Ve finále s Brazílií zvítězili po bezbrankovém utkání až na penalty 4:3. V dalším penaltovém rozstřelu o zisku bronzových medailí rozhodlo Maďarsko.

logo MS U-20

logo MS U-20 | Foto: FIFA World Cup

Brazílie byla před finálový zápasem favoritem. Vždyť kanárci dokázali v historii vyhrát druhou nejprestižnější soutěž světa už čtyřikrát. Ghaňané si o titul zahráli dvakrát, letošní triumf je pro ně ale první v historii.

Afričané přitom zápas nezačali nejšťastněji, většinou se museli bránit a už ve 37. minutě byl po druhé žluté kartě vyloučen Addo. Ghana tak vsadila vše definitivně na obranu a taktika se jí vyplácela. Brazilci sice měli trvalou převahu, do vyložených šancí se ale nedostávali.

Největší možnost promarnil ve druhém poločase Brazilec Kardec, který z malého vápna hlavičkoval nad. Zápas tak dospěl do prodloužení, ve kterém se hra trochu otevřela. Ghaňané trefili po rohu břevno, Brazilci kontrovali závarem před brankou, z nějž vyšla tvrdá střela z blízkosti branky, kterou ale gólman Agyei neuvěřitelně vyrazil.

Došlo tak na penaltový rozstřel. V něm začli lépe Brazilci, jenže poslední tři kopy zahodili. Za hlavu se postupně chytali Souza, Maicon a Teixeira a Ghaňané tak mohli slavit svůj premiérový světový titul.

Maďaři v zápase o bronz zdolali Kostariku

Houževnatí Maďaři předvedli v zápase podobný výkon jako proti českému týmu v osmifinále. Stejným způsobem, tedy po penaltách, také vyhráli. Ve vyrovnaném utkání šli přitom do vedení Kostaričané, když se v 81. minutě trefil Ureňa. Maďaři pak výrazně přidali a výsledkem byla penalta v nastaveném čase, kterou proměnil Koman.

Na řadu tak přišly pokutové kopy, které se staly přehlídkou zahozených šancí. Velký podíl na tom měl hlavní hrdina Maďarů brankář Peter Gulacsi, který stejně jako proti Čechům zlikvidoval tři penalty. Kostaričané ho nedokázali překonat ani jednou, na druhé straně naopak bronzové medaile zařídili Németh a Varga.

Martin Hlucháň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít