Mladé fotbalisty láká belgická a nizozemská liga

Doba, kdy byli čeští fotbalisté bráni v Turecku za exkluzivní zboží, je zřejmě pryč. Většina z nich se tam neprosadila a často se vrátila zpět do české ligy. Český hráč na vrcholu kariéry zpravidla míří hned za hranice do Německa, tak jako minulý rok Václav Pilař s Petrem Jiráčkem. A pro mladé fotbalisty, kteří potřebují zkušenosti, je v posledních letech ideální nizozemská liga.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Kopic

Milan Kopic

Je to zpráva stará sotva den, nizozemský Ajax Amsterdam koupil z Příbrami fotbalistu Václava Černého. Ale zatím tam nepřestoupí, a to kvůli právům na ochranu mladých fotbalistů, je mu totiž teprve 15 let.

„Pro mě to byl krok výš, byly tu i těžké zápasy, které jsme hráli,“ pochvaloval si před rokem Michal Švec své působení v nizozemském Heerenveenu. A čeština tam v kabině mohla jistý čas být úředním jazykem. Vždyť kromě něj tam hráli i Michal Papadopulos, Martin Lejsal nebo Milan Kopic.

Přehrát

00:00 / 00:00

Belgie a Nizozemsko se stávají "přestupními stanicemi" pro mladé české fotbalisty

„S holandskou ligou jsem neměl vůbec žádný problém, tady většina týmu spíš útočí, než brání, takže tady se ty typy bránících hráčů i cení, a když se můžu od nich něco naučit ohledně ofenzivy, tak budu jedině rád.“

Nizozemská liga v současnosti plní roli vysoké školy fotbalu a kromě toho, že má sama velmi slušnou úroveň, připravuje hráče na působení anglických, francouzských nebo italských a německých velkoklubech. A to i cizince.

„Oni tam všechny vítají, nemají žádnou jazykovou bariéru. Tam se normálně bavíte anglicky, francouzsky, případně italsky, oni se o ty hráče umí postarat a vytvoří jim zázemí. Hráč tam má okamžitě satelit, internet, okamžitě se asimilují,“ což může hráčský agent Viktor Kolář posoudit z vlastní zkušenosti.

Dva a půl roku zpátky prodal obránce Sigmy Olomouc Tomáše Kalase londýnské Chelsea, která ho teď poslala sbírat zkušenosti do nizozemského Vitesse Arnhem. V devatenácti letech tam pravidelně hraje v základní sestavě.

„Všichni to pochopili, že oni tam opravdu dlouhodobě pracují dobře. Pro mě by měla být Belgie jeden z kandidátů na velký úspěch na blížícím se MS v Brazílii. Oni za poslední roky udělali obrovský pokrok a dnes ti hráči hrají ve špičkových evropských klubech,“ pokračuje Kolář.

Diváci chtějí vidět góly

„Když jsem hrál v základní sestavě, tak jsme vedli 2:0, byla 70. minuta, začali jsme hrát trochu defenzivně, tak fanoušci začali pískat, že chtějí vidět góly. Takhle je to tady nastavené. Za každého stavu hrajete pořád dopředu,“ přidává Milan Kopic vlastní zkušenost z nizozemské ligy.

„Když někdy vidím ty návštěvy v Čechách, tak to je žalostné a docela je mi líto těch kluků, co tam musí hrát před těmi 1500 fanoušků, protože to je úplně jiná motivace,“ dodává Kopic.

Snad bude mít mladý odchovanec Příbrami Václav Černý jednou podobně příjemné dojmy.

Martin Charvát, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme