Moderní tréninkové centrum fotbalistů Chelsea leží v Cobhamu

Možná si ještě pamatujete dobu, kdy bylo přísně zakázáno fotit na nádražích a jiných strategických místech. Zavedeme vás teď na místo, kde tohle opatření stále přežívá, a možná vás překvapí, že je to v tolik liberální Anglii. Jenže tréninkové středisko fotbalistů Chelsea, proti kterým se dnes v odvetě prvního kola vyřazovací části Evropské ligy postaví hráči pražské Sparty, je přísně střeženým světem s nekompromisními pravidly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začíná předzápasový trénink Chelsea v tréninkovém centru v Cobhamu

Začíná předzápasový trénink Chelsea v tréninkovém centru v Cobhamu | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Nahrát si z dálky skřeky malých nadějných fotbalistů, kteří trénují na jednom z třiceti hřišť, je v tréninkovém centru Chelsea v Cobhamu dovoleno. Ale fotoaparát musí zůstat v pouzdře, všudypřítomné cedule hlásají přísný zákaz pořizování jakýchkoli obrázků. Kamery nebo oči ostrahy vás tu sledují na každém kroku a s trochou nadsázky nesmí do uzavřeného areálu uprostřed lučin jihovýchodní Anglie proniknout neznámá a neoznačená ani myš.

„Ne, musíte mít legitimaci. Každý musí být označený. Podívejte, i já musím na krku nosit průkazku,“ ukazuje mi důchodce Bryan, který tady v přísně střeženém království fotbalové Chelsea pamatuje hodně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tréninkové centurm fotbalistů Chelsea je přibližně 20 mil od Stamford Bridge

Pracuje tu od doby, kdy ruský miliardář Roman Abramovič před necelými deseti lety klubu tyto důstojné tréninkové prostory opatřil. Do té doby mohla Chelsea klubům jako Arsenal nebo Manchester United takové zázemí jenom závidět. Teď mají hráči v uměle vytvořeném, oploceném prostředí, na co si vzpomenou.

„Sto padesát zaměstnanců se tu stará o to, aby všechno fungovalo. Od ostrahy, přes fyzioterapeuty, kuchaře až po doktory. Dokonce i zubaře tu máme. No opravdu, ti jsou přece hodně užiteční.“

Vracím náhrdelník s dobře viditelnou kartičkou pro návštěvy, kterou předem ohlášení a pečlivě zapsaní novináři před vstupem do areálu dostávají. Svou přípravu se hráči Chelsea pokusí dnes večer zúročit dvacet mil odtud na svém londýnském stadionu. A jsou přesvědčeni o tom, že Sparta pro ně nebude tak náročným soustem, aby po jeho zakousnutí měli zubaři v jejich tréninkovém středisku plné ruce práce.

Jan Kaliba, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme