MS 2002 a 2006: Korejský zázrak a poprvé Češi

Až třetí kvalifikaci na mistrovství světa fotbalisté samostatné České republiky úspěšně zvládli. Postoupili do Německa, kde se hrál zatím poslední turnaj v roce 2006. Čtyři roky starou vzpomínkou končí náš seriál z historie světových šampionátů. Vpředvečer zahájení toho devatenáctého se ale nejprve vraťme o osm let zpátky. V roce 2002 hostily mistrovství světa fotbalistů poprvé dvě země najednou.

Jan Koller, Vratislav Lokvenc a Petr Čech

Jan Koller, Vratislav Lokvenc a Petr Čech | Foto: Ondřej Prokop | Zdroj: Český rozhlas

Společné pořadatelství Jižní Koreje a Japonska mělo mimo jiné napomoci sbližování dvou zemí, které spolu v minulosti válčily a jejichž vztahy mívaly k ideálu daleko. Obě země vzaly svěřenou roli hodně zodpovědně a místní lidé s velkým nadšením.

Jižní Koreji se to vyplatilo i po sportovní stránce. Nizozemský stratég Guus Hiddink sestavil nejsilnější celek v historii země a dotáhl Korejce až k historickému postupu do semifinále. Domácí postupně porazili Poláky, Portugalce, Italy i Španěly, až Němci a Turci byli nad jejich síly a Korea skončila čtvrtá.

00:00 / 00:00

V zemi zavládla euforie, ale fotbalový svět mluvil o skandálu. Přes Italy a Španěly postoupili Korejci poté, co rozhodčí jemně řečeno "rozhodně nebyli proti nim". Zvláště Italové nemohli přijít na jméno ekvádorskému sudímu Byronu Morenovi. Ten proti nim nařídil pokutový kop, který Korejci nedali.

Ve druhém poločase, když Italové vedli 1:0, vyřešil spornou situaci ve velkém vápně Korejců tak, že nenařídil pokutový kop, ale naopak po druhé žluté kartě Italům vyloučil upadnuvšího Francesca Tottiho.

Rozhodčí - politik

Běhaví Korejci těsně před koncem vyrovnali a v prodloužení skórovali podruhé. O několik měsíců později FIFA spolu s ekvádorským svazem rozhodčímu Morenovi pozastavily činnost na dvacet zápasů.

V ligovém utkání totiž nastavil třináct minut místo avizovaných šesti. Hrálo se zkrátka tak dlouho, dokud klub z hlavního města Quita, kde zrovna Moreno kandidoval do zastupitelstva, nevstřelil vyrovnávací a vítězný gól.

Italové si ale všechno vynahradili o čtyři roky později. Tam jim rozhodně nikdo neublížil, v osmifinále proti Austrálii to bylo spíše naopak. S pozdějšími mistry světa se ve skupině utkala také česká reprezentace, ale přímý souboj o postup prohrála a vypadla ve skupině.

,,Co se týče faulů a vyloučení, je to pro mě naprosto nepochopitelné, protože hráči na to byli upozorňováni, dokonce písemně. Vyloučení je konec! A otáčet zápas v deseti lidech. Udržet to jde, ale otáčet, navíc s Itálií. To neumím," lomil rukama trenér Karel Brückner.

Jan Koller | Foto: Miroslav Bureš

Českého trenéra hodně naštval Jan Polák dvěma žlutými fauly během deseti minut, po kterých byl ještě v prvním poločase vyloučen. Klíčová porážka ovšem přišla o několik dní dříve v zápase proti Ghaně, který Češi také nedohrávali v jedenácti.

,,My jsme nestačili v poli především v rychlosti, v činnosti s míčem, v herní činnosti a tentokrát i v obraně," vypočítával Brückner nedostatky výkonu svého týmu, který Ghaňané dokonale rozebrali a nemuselo zůstat u porážky v pouhé dvougólové výši.

První česká výhra

Jedinou radostí tak zůstalo vůbec historicky první utkání samostatné české reprezentace na mistrovství světa. 12. června 2006 Češi zaznamenali proti Spojeným státům americkým poměrem 3:0 první vítězství a střelcem první české branky na světovém šampionátu se stal ten, který si to zasloužil snad ze všech nejvíc.

,,Zdeněk Grygera na pravé straně. Má čas si zpracovat míč a odcentrovat do pokutového území. Jan Koller - GÓL! Vedeme jedna nula v páté minutě. Jan Koller z první šance dává gól," hlásil tehdy v živé reportáži Ondřej Prokop.

Na turnaji, který začíná v pátek v Jihoafrické republice, žádný Čech další branku rozhodně nepřidá. Snad za čtyři roky v Brazílii, ale bude to řehole.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít