MS: Ghana podlehla ve čtvrtfinále Uruguaji

Fotbalisté Ghany se mohli stát historicky prvním africkým týmem v semifinále světových šampionátů, smolně ale neuspěli. Asamoah Gyan totiž v posledních vteřinách prodloužení neproměnil pokutový kop a africké mužstvo nakonec prohrálo s Uruguají na penalty. V normální hrací době a po prodloužení skončil zápas 1:1. V semifinále se Jihoameričané střetnou s Nizozemskem, které porazilo favorizovanou Brazílii 2:1.

Ghanský fotbalista Asamoah Gyan (číslo 3) nedal v poslední minutě prodloužení pokutový kop | Zdroj: ČTK

Uruguay - Ghana 1:1 po prodl. (1:1, 0:1), na penalty 4:2

Úvod utkání patřil fotbalistům Uruguaje. Jihoamerické mužstvo drželo míč více na vlastních kopačkách a vytvořilo si také šance. V 18. minutě zneškodnil gólman Ghany Kingson s vypětím všech sil nebezpečnou tečovanou hlavičku a stejně perfektní zákrok předvedl také krátce před půlhodinou hry proti střele Suáreze.

O chvíli později ale mohlo udeřit na druhé straně. Nejprve Vorsah hlavou jen těsně minul, Asamoah Gyan potom střelou do protipohybu gólmana Muslery pouze těsně netrefil branku. Nadějné příležitosti předcházela velice dobrá kombinační akce a centr Boatenga.

Ghana se ale do poločasu přeci jen úspěšného zásahu dočkala. Osamocený Muntari převzal přihrávku více než třicet metrů od branky a nečekanou ránou, která evidentně zaplavala, překvapil uruguajského gólmana.

Jihoameričané ovšem brzy po přestávce dokázali srovnat. Forlán rozehrál ze strany přímý kop a jeho nevyzpytatelná střela skončila poněkud překvapivě v Kingsonově síti. Vedení Uruguaje ovšem mohlo trvat pouze chvíli, kdyby ghanští hráči dobíhali nebezpečnou střelu Gyana, kterou gólman Muslera dokázal vyrazit pouze před sebe.

Vzápětí ale mohli skórovat také Uruguajci. Forlán unikl obránci a poslal nádherný centr na zadní tyč, do opuštěné branky ovšem nedokázal míč usměrnit Suárez. Stejný hráč krátce nato znovu nebezpečně vypálil, gólman Kingson byl však na správném místě. V normální hrací době tak zápas skončil nerozhodně.

Neproměňování ghanských šancí

V prodloužení si vytvářeli nadějné příležitostí takřka výhradně Ghaňané a to zejména v jeho druhé části. Tečovaná střela Gyana skončila mimo tyče, stejně jako Boatengova hlavička.

V posledních vteřinách se pak africké mužstvo po standardní situaci dostalo do velkého tlaku. Zmatky v uruguayském vápně dokonce musel zachraňovat Suárez po gólové hlavičce na brankové čáře rukou, za což viděl červenou kartu a navíc se kopala penalta. Gyan ovšem trestuhodně selhal a trefil pouze břevno.

Penaltový rozstřel nakonec zvládli lépe Jihoameričané. Ve třetí sérii nejprve selhal Mensah, poté ale vrátil Ghaně naději přestřelením branky Pereira. Další neproměněný pokutový kop Adiyiaha byl ovšem smrtící. Abreu totiž v následující sérii nezaváhal a rozhodl tak o tom, že mužstvo z afrického kontinentu ani tentokrát nepřekročí práh čtvrtfinále.

Branky: 55. Forlán - 45.+2 Muntari. Penalty proměnili: Forlán, Victorino, Scotti, Abreu - Gyan, Appiah. Neproměnili: M. Pereira - John Mensah, Adiyiah. Rozhodčí: Benquerenca - Cardinal, Miranda (všichni Port.). ŽK: Fucile, Arévalo Ríos, Pérez - Paintsil, Sarpei, John Mensah. ČK: 120. Suárez (Ur.). Diváci: 84.017.

Uruguay: Muslera - M. Pereira, Lugano (38. Scotti), Victorino, Fucile - Fernández (46. Lodeiro), Pérez, Arévalo Ríos - Cavani (76. Abreu), Forlán, Suárez. Trenér: Tabárez.

Ghana: Kingson - Paintsil, John Mensah, Vorsah, Sarpei - Inkoom (74. Appiah), K. Boateng, Annan, Muntari (88. Adiyiah) - Asamoah, Gyan. Trenér: Rajevac.

Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít