MS v Itálii 1990. Poslední společná československá účast

Letošní MS ve fotbale, které se koná v Jihoafrické republice, se už nezadržitelně blíží. Pomalu tak finišuje také naše historické ohlédnutí za šampionáty let minulých. Dnes se podíváme na Apeninský poloostrov, kde se v roce 1990 závěrečného turnaje zúčastnil naposledy také společný československý výběr.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

MS ve fotbalu 1990

MS ve fotbalu 1990 | Foto: FIFAworldcup.com

Stejně jako do Mexika v roce 1986, i do Itálie o čtyři roky později přijelo 24 nejlepších týmů, které byly rozděleny do šesti skupin po čtyřech. V pořadí čtrnácté mistrovství světa přitom začalo šokem, když obhájce titulu, výběr Argentiny, prohrál 0:1 s Kamerunem, který později v čele s fenomenálním Rogerem Millou, došel jako první africký tým až do čtvrtfinále.

Na závěrečný turnaj se ale naposledy probojovala také společná československá reprezentace. Ta v základní skupině A prohrála pouze s domácí Itálií a výhry nad Spojenými státy americkými a Rakouskem jí tak stačili k postupu do osmifinále.

Přehrát

00:00 / 00:00

MS v Itálii 1990. Poslední společná československá účast

V něm čekal výběr trenérů Vengloše a Ježka tým Kostariky, který ještě dodnes musí strašit jméno autora tří gólů Tomáše Skuhravého, kterému šampionát vynesl zahraniční angažmá.

„Dostal jsem se do italské ligy a vlastně jsem hned po mistrovství zůstal v Itálii, kde jsem podepsal smlouvu s Janovem. Odjížděl jsem rovnou na soustředění. Bylo to pro mě hodně důležité," vzpomínal slavný „bomber".

Nešťastné utkání s Německem

Československá reprezentace porazila Kostariku 4:1 a ve čtvrtfinále narazila na takticky vyspělý tým Německa. Na zápas přišlo tehdy do Milána 70 000 diváků, kteří viděli jediný gól. Z pokutového kopu se už ve 24. minutě prosadil Matthäus.

V závěru byl navíc po červené kartě vyloučen Lubomír Moravčík, který tak na toto utkání nevzpomíná v dobrém: „To se prostě stává. Soupeř mi vyzul kopačku a já jsem si myslel, že to byl faul. Zachoval jsem se nesportovně a dostal jsem druhou žlutou kartu. Takový je život," říká s odstupem dvaceti let.

Němci se vítězstvím nad československou reprezentací, která nakonec skončila na vynikajícím šestém místě, odpíchli k výkonu, který je donesl až do finále. V něm se jim postavili obhájci trofeje z Argentiny, kteří se v čele s Maradonou oklepali z úvodní prohry s Kamerunem a následně vyřadili silné týmy Brazílie či Itálie.

Samotné finále pak bylo jedním z nejkontroverznějších zápasů mistrovství světa všech dob, na čemž se výrazně podílel svým výkonem mexický sudí Edgar Codesal.

Itálie 1990 má nejhorší statistiky MS

Díky němu dohrávala Argentina nejen o devíti mužích, ale po diskutabilním odpískání pokutového kopu nakonec také zásluhou Andrease Brehmeho prohrála 0:1.

Německo tak slavilo třetí zisk titulu mistrů světa. Jeho trenér Franz Beckenbauer se stal navíc po brazilském Zagallovi druhým fotbalistou, který vyhrál mistrovství světa jako hráč i jako trenér.

A že německý úspěch nebyla náhoda, potvrzuje i tehdejší kapitán československé reprezentace Ivan Hašek: „Němci jsou Němci. Vždycky to bude tak, že nemusí hrát hezký fotbal, ale dojdou do finále. V tom je jejich síla, jdou tvrdě za výsledkem, kolikrát to není líbivé, ale mají nesmírnou vůli po vítězství."

Mistrovství světa z roku 1990 je přitom dodnes považováno za jeden z nejhorších šampionátů vůbec. Padl na něm totiž rekordně malý počet gólů a bylo v něm rozdáno tehdy rekordních 16 červených karet. Doufejme tedy, že tato pro fotbal smutná statistika zůstane italskému šampionátu ještě nadlouho.

Martin Hlucháň, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme