Švédsko 3:5 Česko

Na fotbalovém šampionátu pomáhá 60 tisíc dobrovolníků

Je jich asi 60 tisíc, nedostávají za svoji práci ani korunu, ale bez nich by nemohl fotbalový šampionát v Jihoafrické republice fungovat. Řeč je o dobrovolnících, kteří se museli na stadiony probojovat možná v ještě větší konkurenci než fotbalisté.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čtvrť Soweto u Johanesburgu.

Čtvrť Soweto u Johanesburgu. | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Dvacetiletý Shedwick studuje informační technologie, a tak měl jako žadatel o práci dobrovolníka jistou výhodu. Stará se o počítače v tiskovém středisku, ale je schopný zařídit tisíc jiných věcí. Přesto byla jeho cesta k vysněné zelenožluté uniformě dobrovolníka pořádně dlouhá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fotbalový deník zvláštního zpravodaje Českého rozhlasu v Jihoafrické republice Lubomíra Smatany o dobrovolnících na fotbalovém šampionátu.

„Všechny pohovory trvaly skoro rok. Pořád něco a zájemců bylo strašně moc. Vidíš tady ten obrovský odpadkový koš? Nabídni někomu práci a za deset minut je popelnice plná žádostí,“ říká Shedwick.

Shedwikovi nevadí, že jako dobrovolník nedostává ani korunu. Fotbalový šampionát poprvé na africké půdě považuje za mimořádnou událost a musí být u toho:

„Já jsem na to opravdu hrdý a chci, aby to dobře dopadlo. Navíc když budu hledat práci, což je tady strašně těžké, můžu ukázat, že jsem dělal dobrovolníka, a možná mi to pomůže. Je to dobrá věc v mém životopisu.“

Rozhovor poslouchá Mamai a pokyvuje hlavou. Slovo hrdost tady skloňují ve všech pádech nejenom dobrovolníci. Pro Evropana je těžké pochopit, jak si na fotbalovém šampionátu na černém kontinentu zakládají.

„Kdo ví, kdy bude v Africe další šampionát, jestli vůbec. Je to úžasná zkušenost a spousta věci je pro nás nových. Jsem šťastný, že jsem dobrovolník a jsem na to hrdý,“ uvádí Mamai.

Šedesát tisíc dobrovolníků je obrovské číslo a někdy se zdá, že jich je všude až příliš. Mnohdy nemají do čeho píchnout a jen tak postávají okolo a usmívají se. Přestože pracují zadarmo, jsou spolehlivější než členové bezpečnostních agentur, kteří už čtvrtý den průběžně stávkují.

Na druhou stranu dobrovolníci jsou studenti, kteří nemusejí živit rodiny v zemi, kde se za všechno tvrdě platí a kde nezaměstnaný nedostane ani korunu sociální pomoci.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme