Na Islandu poručili větru, dešti. Díky fotbalovým halám dnes zatápí i evropským velmocím

Je to jedna z největších záhad současného světového fotbalu. Island, kde skoro neroste tráva a kde žije ani ne 350 tisíc lidí, najednou poráží reprezentace zemí tak fotbalových, jako je Nizozemsko nebo Turecko, a dnes večer chce v kvalifikaci Euro 2016 přidat i výhru nad českým týmem. Tenhle vzestup ale není dílem náhody. Zásadní roli sehrálo, když Islanďané udělali z fotbalu ve své zemi do značné míry halový sport.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dívčí trénink střelby na branku

Dívčí trénink střelby na branku | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Hrát fotbal je na Islandu podobně těžké a bláznivé jako pěstovat na tomto drsném ostrově nedaleko grónského pobřeží rajská jablíčka.

Zarputilí Islanďané se ale ani jednoho nebojí. V touze najíst se šťavnaté zeleniny budují skleníky. A aby to uměli dobře s míčem, stavějí fotbalové haly. Jedna taková stojí i ve městě Kópavogur nedaleko Reykjavíku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Islanďané udělali z fotbalu halový sport. V klubu Breidablik natáčel reportáž Jan Kaliba

Na velkém hřišti s prvotřídním umělým povrchem rozděleném na mnoho menších ploch dovádějí s míčem desítky mladých Islanďanů a Islanďanek.

„Ty děti, co vidíte, můžou tady v hale trénovat za každého počasí, což bývalo venku skoro nemyslitelné,“ hrdě hlásí Dadi Rafnsson, šéftrenér zdejšího prvoligového klubu Breidablík Dadi Rafnsson.

Čeští útočníci se na Islandu střelecky trápí. Slibuju, že nebudeme hrát se šesti záložníky, žertuje Vrba

Číst článek

„Náš klub má asi 1400 členů, provoz haly platí město, takže k nám může přijít hrát každý, ze své kapsy dá asi 300 eur za rok a má veškerý servis, včetně vyškolených trenérů. Na Islandu mají všichni trenéři licenci UEFA a dostávají plat,“ pokračuje Dadi Rafnsson.

Neexistuje, aby děti po práci trénovali rodiče nebo jiní dobrovolníci. „To je další důvod, proč teď máme víc hráčů, a lepších. Třeba současný reprezentant Gylfi Sigurdsson vyrostl zrovna v téhle hale,“ doplňuje Dadi Rafnsson.

 

Naši lvi se chystají znovu do boje!

Posted by Česká fotbalová reprezentace on 11. červen 2015


Trénovat nebo nastupovat k zápasům pod širým nebem, to je na Islandu oproti jiným zemím rozdíl naprosto zásadní, což potvrzuje i Petr Čech.

„Když jsme tu byli s ‚jednadvacítkou‘, tak byl takový vítr, že jsem ho od té doby nikdy nezažil. Věřím, že teď podmínky nebudou tak extrémní,“ vzpomíná reprezentační gólmanská jednička na 14 let starý zápas.

V pátek nastoupí Petr Čech na Islandu znovu na stadionu bez střechy a s přírodním trávníkem, i když jedna ostrovní hala dokonce splňuje parametry FIFA a smějí se v ní pořádat oficiální utkání.

Ale i ty ostatní, ve kterých se „jenom“ trénuje, pomohly islandský fotbal od základu změnit a z trpaslíka učinily respektovanou fotbalovou zemi.

„Hrát během zimy venku je tu nesmírně těžké. Za posledních dvacet let jsme díky umělé trávě a halám udělali ohromný pokrok,“ chválí progres Dadi Rafnsson. „Předtím byl islandský fotbal bojem proti tmě, mrazu, dešti a větru, který vám neustále kradl míč,“ srovnává.

Na štěrk vybíhali jen šílenci

Přes zimu se proto trénovalo minimálně, někteří dokonce prostě během mrazivých období vyměnili fotbal za házenou nebo basketbal. I proto, že než se začaly stavět umělé trávníky, hrálo se v zimě na hřištích ze štěrku.

„To bylo pro opravdové šílence,“ směje se Dadi Rafnsson, jehož klub Breidablík vychoval pět hráčů současné islandské reprezentace a už devatenáct fotbalistů prodal do profesionálních klubů po celé Evropě.

Jako například před časem do anglického Readingu Gylfiho Sigurdssona, v současnosti záložníka velšského klubu Swansea v Premier League, který bude v pátek večer v Reykjavíku jedním z největších nebezpečí pro českou reprezentaci.

Jan Kaliba, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme