Na Maltě mají také Messiho. Jmenuje se ale Michael Mifsud

I Malťané mají svého Messiho a v zápase proti českým fotbalistům mu vystrojí velkou oslavu. 32letý útočník Michael Mifsud odehraje v pátek proti Čechům za maltský národní tým jubilejní stý zápas. A zatímco česká reprezentace se možná na stadionu Ta Qali doví, že definitivně přišla o šanci postoupit na mistrovství světa, pro Malťany bude utkání každopádně svátkem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michael Mifsud | Foto: Stew Jones, CC BY-SA 3.0

„On je nejlepším střelcem v dějinách naší fotbalové reprezentace, hrál v klubech po celé Evropě a teď odešel až do Austrálie. Je to zkrátka naše hvězda,“ naznačuje Malťan Kenneth, že se na čtyřsettisícovém ostrově chystá fotbalové pozdvižení.

Jméno Michael Mifsud fotbalového fanouška kdekoli na světě sotva ohromí, ale ve stísněných maltských poměrech je to pojem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nepříjemný soupeř z Malty se spoléhá především na protiútoky, které bravůrně zakončuje Michael Mifsud

"Všichni ho znají. Musí chodit s čepičkou, každý se s ním chce totiž fotit, je klasickou superstar. Je největším maltským hráčem, i když je nejmenší výškou. Když ho porovnáte s evropskými střelci, tak je to on, kdo dal z necelého sta zápasů 37 gólů," upozorňuje někdejší trenér maltské reprezentace Dušan Fitzel na bilanci svého bývalého svěřence.

Ta je opravdu ohromující, když si uvědomíme, že ji Mifsud dosáhl v týmu poloprofesionálů, který obvykle většinu zápasu brání.

Reprezentaci čekají dotěrní Malťané, o MS mohou Češi přijít už před výkopem

Číst článek

"Jestli někdo odehraje sto zápasů například za Itálii a dá třicet gólů, tak je to úžasné, natož ještě za Maltu," skládá český obránce Tomáš Sivok poklonu malému a úžasně rychlému útočníkovi jako stvořenému pro maltský styl hry založený na příležitostných protiútocích.

Mifsud dal za 99 zápasů v dresu s maltézským křížem 37 branek. O tom si nejlepší český střelec v současné nominaci může nechat jenom zdát. Je jím totiž další obránce Michal Kadlec s osmi brankami.

"Jenom ta čísla mluví za sebe. Odehrál tolik zápasů, takže je zkušeným hráčem. A navíc dal tak hodně gólů za Maltu, která branek moc nedává. Vpředu je nebezpečím číslo jedna, to musíme pohlídat," uvědomuje si Kadlec.

ČR - Malta, utkání skupiny B kvalifikace fotbalového MS 2014, 12. října v Plzni. Petr Jiráček z ČR (vpravo) a Roderick Briffa z Malty. | Foto: ČTK

Ten i kdyby ke svým brankám za českou reprezentaci přidal góly všech dnešních spoluhráčů, tak to stejně na Malťana Mifsuda stačit nebude.

"A je to moc příjemný člověk i mimo hřiště. Tady na Maltě mu přezdíváme Komár, protože je malý, rychlý a umí pěkně bodat. Už to pocítila spousta brankářů. Když hrál v Anglii za Coventry, dal v poháru dokonce dva góly na Old Trafford Manchesteru United. Je to hráč, který zůstane navždy zapsaný v dějinách našeho fotbalu," říká fanoušek Kenneth a platit to může zvlášť po dnešku, kdy si od půl osmé proti Čechům může připsat stý zápas za národní tým a přidat i další slavné branky.

Utkání mezi Maltou a Českou republikou začne v 19:30, vysílání Radiožurnálu nabídne v průběhu klání reportážní vstupy.

Čeští fotbalisté nastoupí k předposlednímu utkání kvalifikace o mistrovství světa v Brazílii na půdě soupeře z Malty | Foto: www.mfa.com.mt

Jan Kaliba, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme