Na Masopusta by mohl v Národním muzeu navázat Pepi Bican

Prvním fotbalistou, který si vysloužil samostatnou výstavu v Národním muzeu, je Josef Masopust. Právě dnes se pro veřejnost poprvé otevře expozice nazvaná Fotbal jménem Masopust, která je součástí oslav osmdesátých narozenin slavného záložníka. Kromě vzpomínek na technické finesy Josefa Masopusta se návštěvníci mohli zabývat také tím, kdo z fotbalistů by mohl být dalším na řadě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Masopust a Uwe Seeler s pohárem za vítězství Hamburku v Bundeslize | Foto: Jaroslav Plašil

"Teď zemřel Honza Popluhár, tak tomu bych to na Slovensku přál, ale Novák a Pluskal, ti by si to také zasloužili," vyzdvihuje sám Josef Masopust spoluhráče ze stříbrného týmu ze světového šampionátu v roce 1962. Jeho parťák z pražské Dukly Ivo Urban by byl příznivcem určité ‚generační vyváženosti‘, pokud by se fotbal měl na půdu Národního muzea vrátit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Masopusta by mohl v Národním muzeu navázat Pepi Bican

"Asi Pavel Nedvěd, i když většinu času strávil v zahraničí, v zahraničních klubech, kdežto Pepík byl v době, kdy se ještě do ciziny nechodilo." Mělo by to svou logiku, Nedvěd byl po Masopustovi druhým a zatím posledním českým držitelem Zlatého míče. Pavla Nedvěda by muzeu doporučil třeba i jeho bývalý trenér ze Sparty Jozef Jarabinský. Naopak současný kouč národního týmu Michal Bílek raději nikoho nejmenoval.

Možná i kvůli tomu, že nechtěl nikoho stavět na roveň svého velkého učitele. "Jeho kariéra byla fantastická. Mám na něj krásné vzpomínky, protože byl mimo jiné trenérem národního týmu on byl ten, který mi dal první příležitost. Bylo to proti Polsku, nastoupil jsem ke konci zápasu a dal jsem gól, takže na něj mám nejkrásnější vzpomínky," říká Michal Bílek na adresu Josefa Masopusta.

A kdo že by mohl být tím, kdo na jeho výstavu naváže? Nevypadá to na Pluskala, Nováka ani Nedvěda. Pražská Slavia totiž pomalu začíná s přípravou expozice ke stému výročí narození Pepiho Bicana, které připadá na rok 2013.

Jan Suchan, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme