Na stadionu a v autě stráví nejvíce času fotbalový klubový skaut

Sledují fotbal a řídí automobil. To jsou zřejmě nejčastější činnosti klubových skautů. V Česku jich je několik, ale těch špičkových se zkušenostmi z předních světových klubů pomálu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalové skauty na tribuně na první pohled nepoznáte. Na větších zápasech jich sedá na tribuně několik desítek

Fotbalové skauty na tribuně na první pohled nepoznáte. Na větších zápasech jich sedá na tribuně několik desítek | Foto: Jaroslav Plašil | Zdroj: Český rozhlas

Zelená vlna Radiožurnálu hlásí jen malé potíže na cestě, takže vyrážíme podle plánu Milana Holuba, muže, který pracuje pro přední klub anglické Premier League.

Cíl prvního dne, Zabrze, utkání tamního Gorniku s nejlepším celkem Polska Legií Varšava. K tomu řada zastávek a schůzek, návštěva žákovského halového turnaje nebo debata o starostech královéhradeckého klubu s tamním sportovním ředitelem Róbertem Barboríkem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fotbaloví skauti jsou víc užiteční tím, že zabrání příchodu nevhodných hráčů než tím, že nějaké hráče přivedou, říká Milan Holub, skaut předního klubu Premier League

Skauti chtějí mít co nejkomplexnější přehled o hráčích, kteří je nějakým způsobem zaujali, zajímá je výkonnost, ale také charakter, takže mluví třeba i s učiteli nebo známými fotbalistů.

Během jízdy vyřizují spoustu telefonátů nebo odpovídají na neodkladné e-maily. V Bohumíně k nám do vozu přisedá Branislav Jašurek, fotbalový agent ze Slovenska, který v polské lize zastupuje několik hráčů.

Fotbaloví skauti mohou klubům vydělat obrovské peníze, ale kolikrát ne ani tak tím, že pozorují a doporučí budoucí hvězdu.

„Myslím si, že pro klub jsou skauti víc užiteční tím, že zabrání příchodu nevhodných hráčů než tím, že nějaké hráče přivedou. Kluby jsou pod velkým tlakem agentů, kteří nabízí spoustu hráčů, a ne všichni jsou tak dobří, jak jejich agenti tvrdí,“ vysvětluje Milan Holub.

Takových, o kterých teď fotbalový skaut mluvil, vidíme v navštívených zápasech polské ligy celkem dost.

Soutěž překvapivě nemá nijak vysoké tempo, ale zato má vynikající atmosféru i dobře fungující registrační systém fanoušků. I o tom mluvíme v jedné krakovské jazzové kavárně, před nejlepším utkáním cesty.

Fanoušci Cracovia Krakov | Foto: Jaroslav Plašil

I při duelu předních polských celků Wisly Krakow a Lechu Poznaň, byly tím nejlepším hráčem zápasu fanoušci. Milan Holub přemýšlí, co napíše do hodnotící zprávy svému zaměstnavateli, protože není možné, jen tak všechno shodit.

„Když opravdu o něco jde, tak se člověk raději podívá na televizi, aby měl jistotu, že opravdu viděl to, co se stalo. Občas vás někdo poleje pivem, někdy před vámi poskakují opilci, někdy na hřiště ani nedohlédnete,“ usmívá se Milan Holub při jedné z mnoha dalekých cest na východ či jihovýchod Evropy, kam jako skaut předního anglického klubu týden co týden pravidelně jezdí.

Jaroslav Plašil, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme