Na Strahově začala kontrola hospodaření vedení českého fotbalu

Hodně nových tváří se sešlo v sídle fotbalové asociace na pražském Strahově, kde zasedal čerstvě zvolený výkonný výbor. Mezi ty naprosto neokoukané patřila trojice úřednic z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Na Strahově začala s dvouměsíční kontrolou hospodaření vedení českého fotbalu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové vedení Fotbalové asociace ČR (FAČR), zleva Petr Doležal, Rudolf Řepka, předseda Miroslav Pelta, Jindřich Rajchl a Dušan Svoboda, na 15. volební valné hromadě FAČR, která se konala 8. června v Praze | Zdroj: ČTK

„Generální sekretář Rudolf Řepka seznámil výkonný výbor s tím, že se ohlásila kontrola z ministerstva školství ohledně využití dotací za rok 2011/2012,“ konstatoval předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta po prvním zasedání nově zvoleného výkonného výboru.

První pracovnice ministerstva na Strahov dorazily už ve středu, tedy necelý týden po oznámení této kontroly, a ihned se pustily do ‚běhu na dlouhou trať‘.

„Jedná se o státní prostředky, které poskytla kapitola 333 Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Objemy pro letošní rok jsou alokovány ve výši 250 milionů korun, vloni to bylo podobně. Bude se kontrolovat období zhruba posledních pět let,“ upřesňuje náměstek ministerstva školství mládeže a tělovýchovy Jan Kocourek, na co že se pozornost jeho resortu zaměřuje nyní nejvíce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Strahově začala kontrola kvůli nakládání se státními dotacemi

Ať už se jedná o kontrolu hospodaření se státními penězi za posledních pět let, nebo za roky 2011 a 2012, jak říká Pelta, vedení fotbalové asociace se podobné prověrky, která se Strahovu dlouho vyhýbala, nijak neobává.

„Ve chvíli, kdy se objevily nejasnosti na základě prohlášení ministra průmyslu a obchodu, řekl jsem, že bychom byli rádi, kdyby taková kontrola proběhla, aby se rozptýlila veškerá podezření.“

Těžko říct, kde přesně vznikla, jak říká Miroslav Pelta, ona ‚podezření‘. Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy se nechalo slyšet zatím pouze v tom duchu, že ho ke kontrole vedou množící se spekulace o nakládání s finančními prostředky ze státního rozpočtu.

„Pokud by došlo k pochybení při nakládání se státními prostředky, byly by zastaveny dotace pro fotbalovou asociaci,“ popisuje pro celý český fotbal nejhorší možný scénář Jan Kocourek. Zda k němu opravdu dojde či nikoliv, ale bude jasno zřejmě až koncem srpna.

Tereza Jelínková, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme