Na vítěze jubilejního 20. ročníku české fotbalové ligy čeká nový pohár

Kdo bude mistrem fotbalové Gambrinus ligy, ještě v tuto chvíli nevíme, ale už teď je jasné, že to bude mít nový šampion při oslavách těžší. Hráči vítězného týmu budou zvedat nad hlavu jedenáctikilovou trofej, kterou dnes vedení nejvyšší domácí soutěže poprvé představilo fanouškům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová trofej pro vítěze Gambrinus ligy | Foto: Jaroslav Plašil | Zdroj: Český rozhlas

„Pohár není úplně lehký. Jak je těžké ho vybojovat, tak nebude úplně lehké ho ani zvednout,“ říká předseda Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda.

Jedenáct a s podstavcem patnáct kilo už je celkem dost, ale na druhé straně při oslavách titulu by se dala zvedat i mnohem těžší trofej. Člověk vidí pohár, křičí radostí a na moc ostatních věcí ani nestihne myslet.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ke 20. výročí byla představena nová trofej pro vítěze fotbalové Gambrinus ligy

„Člověk je v takové euforii, že toho ani moc nestačí pobrat. Je prostě rád, že ta celoroční dřina vyústila tím, že může zvednout ten pohár,“ přiznává rekordman v počtu domácích titulů Jiří Novotný.

Se Spartou jich Novotný získal včetně šesti z československé éry 14 a ten okamžik, když fotbalista může přebírat pohár, podle něj nikdy nezevšední. A ví to také nejstarší hráč Gambrinus ligy Tomáš Janů z libereckého Slovanu.

„Jsme rád, že jsem ho mohl třikrát získat.“ Tomáš Janů zvedal loni na jaře nad hlavu ještě starý pohár a jako poslední, protože mistr aktuální sezony už bude mít v ruce novou trofej.

„Slavíme jubilejní dvacátý ročník. Je na čase dát si k dvacetinám nějaké dárky, proto jsme přišli s myšlenou nové trofeje pro mistra Gambrinus ligy,“ vysvětluje šéf ligové asociace Dušan Svoboda.

Slavnostní představení nového poháru pro mistra české fotbalové ligy | Foto: Jaroslav Plašil

Těžký unikát

Nový pohár je na rozdíl od toho starého z jednoho kusu, měří 70 centimetrů, váží i s podstavcem 15 kilogramů, a najdeme na něm i štítky se jmény všech 20 mistrů Gambrinus ligy. Vyráběl ho Milan Zdeněk podle návrhu Natálie Chalzarové, za odborného dohledu Vladimíra Židlického.

„Původní pohár byl vytvořen před více jak dvaceti lety. Tehdy bylo běžné, že se takový pohár sestavoval z konfekčních komponent. Tady vznikl požadavek, aby byl navržen pohár, který bude zcela unikátní a se soudobým designem, aby mohl být směle srovnáván s trofejemi, které známe z evropských pohárů nebo světových klání.“

Jaroslav Plašil, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme