Národní tým s Rosickým, možná je ale lepší hrát bez něj

Česko-Lotyšsko, to je večerní fotbalová nabídka libereckého stadionu U Nisy. Naposledy si tehdy ještě československá reprezentace pozvala k přípravnému zápasu Lotyše v roce 1937. Tehdy fotbalisté ladili formu na kvalifikaci mistrovství světa 1938 proti Bulharsku.

Tomáš Rosický

Tomáš Rosický | Foto: fotbal.cz

Dnešní příprava proti lotyšskému národnímu týmu by měla posloužit k tomu, aby se start kvalifikace EURO 2012 vyvedl podobně jako dvojzápas o postup na poslední předválečný šampionát.

Na podzim 1937 porazili vicemistři světa Lotyšsko 4:0, potom v kvalifikaci vyřadili Bulharsko, ale na turnaji ve Francii zjistili, že už se do naprosté světové špičky nevmáčknou.

00:00 / 00:00

Výběr Michala Bílka by naopak testem proti pobaltskému soupeři rád zahájil období, které ho po nevydařené snaze proniknout na letošní mistrovství světa zase vrátí mezi nejlepší týmy kontinentu.

,,Pořád máme konkurence schopný tým a dnešní zápas je na to dobrá generálka a pak už to je za měsíc. Aspoň si oživíme návyky, jak jsme na sebe zvyklí. Jedině dobře, že ten zápas tu je," mudroval o současné kvalitě českého týmu i významu poslední přípravy Tomáš Rosický, na kterého by si ale jeho reprezentační spoluhráči raději příliš zvykat neměli.

Kvůli svým zdravotním problémům odehrál Rosický za národní tým celých devadesát minut naposledy v předminulé kvalifikaci na podzim 2007. Takže zkoušet si variantu bez tvořivého záložníka Arsenalu je spíše nutnost než rouhání.

Ani během přípravy proti Lotyšsku Rosický celý zápas na přání klubu neodehraje, takže model "bez Rosického" určitě přijde na řadu.

,,Určitě se domluvíme na časovém úseku, který odehraje. Poločas, nebo šedesát minut," slibuje kolegovi Arsenu Wengerovi trenér české reprezentace Michal Bílek.

Tentokrát nastoupí

Za jeho dozoru nastoupil Rosický v českém dresu pouze jednou na šestašedesát minut letos v březnu ve Skotsku. Od toho se odvíjí i jeho okleštěné hodnocení dopadů Bílkovy práce na herní projev národního mužstva.

,,Můžu hodnotit jen zápas ve Skotsku (0:1). I přes prohru to nebylo špatné, co trenér Bílek chtěl, to fungovalo. Uvidíme, co bude chtít hrát dál. Zápasy v USA jsem neviděl, do toho se nechci pouštět," odmítl Rosický.

Po utkání s Lotyši už by měl mít Tomáš Rosický více materiálu k hodnocení, protože by při výkopu ve čtvrt na devět večer neměl na trávníku libereckého stadionu U Nisy chybět.

Obrázek o formě národního týmu těsně před kvalifikací si můžete udělat i na základě našeho vysílání. Chystáme reportážní vstupy z prvního a přímý přenos druhého poločasu.

Jan Kaliba, Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít