Naši rozhodčí mají v Evropě dobré jméno, tvrdí Fousek

Prohráli jsme, ale na vině jsou rozhodčí! To je častá věta po fotbalových zápasech kdekoli na světě. Kritikou procházejí samozřejmě i sudí v Česku. Hodně se ozývají názory, že nemají potřebnou kvalitu. Teď ale jeden příklad tuto skutečnost do značné míry vyvrací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nizozemský rozhodčí Blom (vlevo) nebude ve Skotsku rozhodně oblíbený. Stejně jako Jan Rezek | Zdroj: Reuters

Dva zápasy skupinové fáze prestižní Ligy mistrů totiž odpískal Pavel Královec. A podle ohlasů velmi kvalitně. Celkově se navíc rozrostl počet českých rozhodčích, kteří pískají mezinárodní utkání nebo pohárové duely pod hlavičkou UEFA.

„Nedávno se podařilo získat sedmého hlavního, máme deset asistentů. Někteří z nich jsou velmi talentovaní, je potřeba na jejich kariéře pracovat – a to nejen tak, aby to dělali oni sami, ale i na diplomatickém poli. Na špičkové zápasy nebyli nasazováni tak, jak bychom si možná zasloužili,“ myslí si Petr Fousek, bývalý generální sekretář Fotbalové asociace České republiky a muž, který působí v současné době také jako delegát při utkáních Ligy mistrů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Naši rozhodčí mají v Evropě dobré jméno, tvrdí Fousek

Ve vrcholném fotbalovém prostředí už se pohybuje dlouhou dobu, a tak může posuzovat, jaký mají výkony českých sudích v Evropě ohlas.

„V době, kdy je UEFA zaměstnaná obrovským počtem zápasů, což jsou především předkola Ligy mistrů, chodíte nejen na velkokluby, ale na všechno. Průřezově navštívíte různé země, různé kluby, poznáte různou kvalitu i fotbalovou kulturu. Myslím, že čeští fotbaloví rozhodčí rozhodně nemají v Evropě špatné jméno. Jen se projevuje ten známý fakt, že rozhodčích nemáme tolik, kolik bychom si přáli,“ prohlásil Petr Fousek, podle kterého si navíc veřejnost často ani neuvědomuje, že se na evropských fotbalových akcích pohybují mimo hráčů i další čeští zástupci.

„Média a fanoušci jsou v první řadě zaměřeni na hráče a zápasy. To, že se tam někde pohybují i čeští rozhodčí a delegáti nebo funkcionáři, to už tak moc známo není. Je ale dobře, že třeba dva odpískané zápasy sudího Královce získaly mediální publicitu.“

Paradoxně asi nejvýraznější postavou mezi českými sudími je ale v posledních letech žena. Současná předsedkyně Komise rozhodčích Fotbalové asociace Dagmar Damková pískala finále ženského mistrovství Evropy nebo Ligy mistryň, rozhodovala i utkání na světových šampionátech a olympijských hrách. Před nedávnem ale musela ukončit aktivní činnost, protože se dostala do Komise rozhodčích UEFA.

Mezi muži řídil poslední velký zápas Václav Krondl, který v roce 1994 rozhodoval finále Poháru vítězů pohárů. Může se ale něco takového v blízké budoucnosti opakovat?

„Bude to chtít určitě čas a mít rozhodčího v nejelitnější skupině, protože takové finále může pískat jen někdo z této skupiny. Samozřejmě musí mít také štěstí, aby tam byly kluby, kdy by se třeba hodilo nasadit českého rozhodčího. A také za sebou musí mít permanentně kvalitně podávané výkony,“ říká Petr Fousek.

Tereza Jelínková, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme