Nechápu situaci, která následovala, říká k jednání rozhodčích po Bakošově gólu Damková

Fotbalisté Plzně porazili v dohrávce 22. kola České Budějovice jednoznačně 4:0 a na vedoucí Spartu ztrácejí v tabulce Gambrinus ligy ze třetí pozice už jen sedm bodů. Obhájce titulu měl po vlažnějším začátku spoustu šancí a vyhrál zaslouženě. Jenže potíž je v tom, že uklidňující druhý gól Marka Bakoše ani ten třetí, který dal v závěru Darida, neměly platit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budějovický kapitán Roman Lengyel situaci po gólu Marka Bakoše ještě nezažil | Zdroj: ČTK

Hlavně ten druhý ale vzbudil ve Štruncových sadech spoustu vášní a přijela kvůli němu i předsedkyně komise rozhodčích Dagmar Damková.

Stručný popis situace - plzeňský kapitán Horváth centruje, domácí útočník Bakoš v souboji před budějovickou brankou nekoordinuje své pohyby, má ruku nad hlavou a tou zasáhne míč. I díky tomu následně může balón zblízka uklidit do sítě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situací po sporném gólu plzeňského fotbalisty Marka Bakoše se zabýval Jan Kaliba

„Míč se mi ruky samozřejmě dotknul. Jestli to měla být ruka, to musí posoudit rozhodčí. Ale já jsem rukou nechtěl hrát úmyslně,“ říká Marek Bakoš.

Rozhodčí Pavel Královec gól uznává, hosté se velmi rozčilují, následně se u postranní čáry sejde trojice Královec, asistent Radek Kocián a čtvrtý sudí Petr Ardeleánu. Ke zlosti poblíž stojícího domácího trenéra Pavla Vrby to chvíli vypadá, že trojice sudích branku odvolá. Jenže nakonec své rozhodnutí mění podruhé a gól zase platí.

Hostujícího kapitána Romana Lengyela tohle naštvalo víc, než původní chybné rozhodnutí. „Kdyby rozhodčí gól uznal hned, tak samozřejmě každý může udělat chybu. Ale nevím, co se tam seběhlo – neuzná ho, pak ho zase uzná. Nepochopil jsem, co se tam dělo.“

K situaci potom Lengyel dodává. „Plzeňáci řvali gól, my řvali, že není. Teď tam přiběhl čtvrtý rozhodčí. Nevím, co se tam dělo. Najednou koukám, že ukazuje, že gól neplatí. Řvu na hráče, ať kopnou balón z půlky. A najednou jsme ho zase vraceli zpátky. Ještě jsem se s tímhle nesetkal.“

Oba trenéři po zápase vypadali, že jsou nad celou situaci povznesení a příliš ji komentovat nechtěli s tím, že každá strana má logicky svou pravdu. Podstatné ovšem bude, jakou pravdu zastává předsedkyně komise rozhodčích.

Nepochopitelná komunikace

Dagmar Damková se o průšvihu svých podřízených dověděla cestou ze své pražské kanceláře a na stadion dorazila až během druhého poločasu. Podle televizních záběrů si ale rychle udělala obrázek.

„Situace strašně složitá! Co jsem viděla zpomalený záběr v televizi, tak bylo těžko poznat, jestli Marek Bakoš opravdu rukou hrál nebo ne, jestli se to ruky dotklo. Nicméně on to sám přiznal, takže to ruka byla. Tudíž, když je ruka - zvlášť v takto nepřirozeném pohybu, to není přirozená pozice – tak se musí pískat,“ prohlásila.

A Damková navíc doplnila. „To, že ji rozhodčí neviděl, bych možná pochopila, ale nepochopitelná je pro mě ta situace, která následovala, tzn. ta spolupráce. My budeme mít ve čtvrtek zasedání komise, takže všichni tři aktéři – hlavní rozhodčí, asistent číslo 1 a čtvrtý rozhodčí – budou pozváni k vysvětlení.“

A vysvětlovat budou hlavně to, proč nechali do svého rozhodování zasahovat opakované záběry. Jednak ty televizní a také ty, které ve Štruncových sadech pouštěli na velkoplošné obrazovce.

„To je špatně od Viktorky, takovéto záznamy vůbec nemají běžet!“ říká rezolutně Damková. To přiznává i mluvčí plzeňského klubu Pavel Pillár. „To je naše chyba. Shodou okolností stejná, která se stala pět dní zpátky na hokeji, a u stejného člověka. Takže to budeme řešit my.“ Pro sudí ale na stadionu nesprávně puštěné opakované záběry nejsou omluvou.

„Tohle není v jejich popisu práce. Oni se mají soustředit na to, co se stane na hřišti. Teď si vezměte, že on kouká v nějakém momentě na monitor nebo na velkou tabuli, a v tom tam někdo někoho praští. A on to nevidí!“ dodává ke guláši, který ve Štruncových sadech uklohnili sudí Královec, Kocián a Ardeleánu jejich šéfová Dagmar Damková.

A aby nezůstal pozadu ani druhý asistent Roman Tacina, ten pro změnu přehlédl ofsajd před třetím gólem Viktorie.

Jan Kaliba, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme