Nejlepší československý fotbalista roku 1990. Kocian působí v Polsku a řadí se ke špičkovým trenérům

Ján Kocian, nejlepší fotbalista Československa za rok 1990. Ve stejném roce přispěl československé reprezentaci k účasti ve čtvrtfinále mistrovství světa v Itálii. Po pěti aktivních letech v bundesligovém St. Pauli se z něho stal i úspěšný trenér jak na klubové, tak na reprezentační úrovni.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbal (ilustrační foto)

Fotbal (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Ján Kocian po konci kariéry v roce 1993 trénoval na Slovensku, v Česku vedl Drnovice, čtyři mužstva připravoval v Německu, byl trenérem slovenské reprezentace. Karlu Brücknerovi dělal asistenta u rakouské reprezentace. Pak trénoval v Číně a v Hongkongu. Poslední tři roky je v Polsku. Momentálně vede druholigovou Bielsko-Bialou, která usiluje o návrat do nejvyšší soutěže.

„Přišel jsem tam až teď na konci, když bylo mužstvo dole v tabulce. Udělali jsme nějaký postup nahoru, ale není to, co jsme si všichni představovali, abychom udělali nějakou sérii vítězství a poskočili úplně nahoru.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Na přelomu 80. a 90. let minulého století byl Ján Kocian stálým členem československé fotbalové reprezentace

Z devátého místa v tabulce ztrácí Kocianův tým na postupové příčky deset bodů a na jaře jej tak čeká velká stíhačka. Momentálně zajíždí do Frýdku-Místku k zápasům zimní Tipsport ligy.

„Soutěž je strašně vyrovnaná. Každý může vyhrát i prohrát s každým, proto se chceme co nejlíp připravit. I ten turnaj Tipsport ligy nám myslím přijde vhod. S dobrými soupeři můžeme odehrát dobré zápasy,“ říká bývalý obránce k účasti v jedné ze skupin tradičního zimního turnaje. A těší ho, že z Polska to nemá daleko domů na rodné Slovensko.

Tři dny cesty domů

„Určitě je to Polsko geograficky lepší než Čína a HongKong, kde jsem byl předtím. Z Bielska to mám domů prakticky tři hodiny, a z Číny to bylo tři dny,“ popisuje pohodlnější cestování. A líbí se mu zabezpečení jednotlivých polských klubů. S Českem nechce porovnávat, ale oproti Slovensku je to podle něho výrazný rozdíl.

„Jedná se o celou infrastrukturu, ať už vybavení, nebo nové stadiony, které jsou v Polsku nejen v extralize, ale i ve druhé lize. To je na vyšší úrovni než na Slovensku a je tam velký zájem diváků.“

Jako hráč prožil Ján Kocian vrcholné období kariéry na přelomu 80. a 90. let. Do německé bundesligy se dostal v roce 1988 až po třicátých narozeninách.

Vrchol po třicítce

„Za bývalého režimu to bývalo tak, že si tam mohl jít až po třicítce. Musel jsi být aktuálním reprezentantem Československa a mít odehraných dvě stě zápasů v československé lize. To byly dost těžké podmínky na to, aby si mohl vyjet ven, ale nebylo to až tak těžké jako aby tě někdo na západě chtěl, to byl největší problém. Mně se to podařilo a pět let, co jsem zažil v St. Pauli, byl vrchol mé kariéry.“

Kromě tří let v první a dvou let ve druhé bundeslize v dresu St. Pauli bylo vrcholem kariéry Jána Kociana také čtvrtfinále mistrovství světa v roce 1990 v Itálii. Ve stejném roce byl vyhlášen Československým fotbalistou roku.

„Mistrovství světa v Itálii, které jsme odehráli s mnohými českými hráči, na které rád vzpomínám. Vrchol kariéry přišel až po té třicítce. Sešli jsme se ohromná parta okolo Pepy Chovance a Ivana Haška. Nesmím zapomenout na dva fantastické trenéry pana Vegloša a Ježka, kteří to dali dohromady. To byla generace silných hráčů a co mě velmi těší, tak ze všech se stali trenéři. Ivan Hašek je trenér reprezentace, stejně tak Pepa Chovanec a Mišo Bílek a další. Takže je vidět, že jsme se prosadili nejen jako hráči, ale i trenéři,“ jmenuje úspěšné trenéry ze sestavy italského šampionátu Ján Kocian.

David Procházka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme