Nejsme ve velkém klidu, krotí optimismus před Dánskem trenér českých fotbalistů Bílek

Češi jsou v nebývalé pohodě a Dánové v kritickém rozkladu. Taková atmosféra je cítit v Olomouci před vzájemným zápasem kvalifikace na fotbalové mistrovství světa. Ale sami čeští hráči si takový pohled na věc jenom neradi nechávají podsouvat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České fotbalisty požene za vítězstvím nad Dánskem zaplněný Andrův stadion v Olomouci | Zdroj: ČTK

A když se podíváme, čím vším si národní tým za poslední rok prošel a jak jsou na tom před večerním důležitým zápasem jeho klíčoví hráči, zjistíme, že není třeba podléhat zbytečně velkému optimismu.

"To říkáte vy, že jdeme do zápasu v pohodě. Když jste si to nemysleli, tak jsme šli do zápasu v pohodě, takže to co říkáte, tak není," upozorňuje Tomáš Rosický, jak černobíle se často nahlíží na rozpoložení národního týmu a že hráči samotní obvykle nevnímají situaci tak extrémně kladně, nebo naopak záporně, jak bývá v médiích vykreslovaná.

Teď je v kurzu růžová barvička, až z toho trenér Michal Bílek musí být nesvůj. Během angažmá u národního týmu se dost dobře naučil odpovídat na kritiku, a teď aby naopak krotil euforii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Trenér českých fotbalistů Bílek řeší před duelem s Dánskem nerozehranost některých hráčů i Rosického zdraví

"Pod tlakem jsme pořád, teď jsme sice dvakrát vyhráli, ale poslední kvalifikační zápas s Bulharskem jsme remizovali a každá další ztráta by byla velkou komplikací. Takže bych neřekl, že je teď nějaký velký klid, všichni hráči si uvědomují, o co hrajeme," říká Michal Bílek.

Optickým klamem navíc může být i kádr hráčů, které má Michal Bílek pro dvojzápas s Dánskem a v Arménii k dispozici. Chybějí sice jen dva dlouhodobí marodi, ale právě jeden z nich, Václav Pilař, byl před svým zraněním pro národní tým hodně důležitou postavou. Podobně jako další záložník Petr Jiráček, který je sice zdravý, ale přesto pro Bílka dnes těžko použitelný.

"Hraje sice přípravné zápasy, ale pravidelně nenastupuje. Potřebovali bychom, aby byl ve větším zápasovém rytmu v bundeslize," má jasno reprezentační kouč.

Neprověření útočníci a málo vytížený Kadlec

K tomu přičtěme, že pro útočnou nápaditost klíčový kapitán Rosický kvůli zranění z minulého týdne má za sebou s mužstvem jenom čtvrteční lehký trénink, že kouč Bílek už tolik jako na podzim nevěří Tomáši Pekhartovi a útočníka bude vybírat z několika variant soutěžními zápasy neprověřených a že o pravidelnou herní praxi přišel v Leverkusenu v poslední době třeba i stabilní člen obranné řady Michal Kadlec, pro kterého je to situace naprosto nová.

"Samozřejmě že člověk chce hrát každý zápas, a když nehraje, je vždycky zklamaný. Ale je nás tam hodně kvalitních fotbalistů, nedá se nic dělat. Zranil jsem se v nejhorší moment minulý rok, když jsem pak chtěl nastoupit, dostal jsem chřipku, což mě hodilo zase zpátky o dva týdny. Takže to bylo trošku smolné období," říká teď už zdravý, ale v klubu nebývale málo vytížený Kadlec, v minulé kvalifikaci mimo jiné nejlepší český střelec.

O vývoji té rozehrané, ve které jde o postup na mistrovství světa do Brazílie, hodně napoví zápas, který vám můžete poslouchat celý v přímém přenosu od půl deváté na Radiožurnálu.

Alena Benešová, Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme