Nejvyšší fotbalové soutěže budou samostatné, některé komise ale zůstanou pod FAČR

Od příští sezony už zřejmě budou chodit fotbaloví fanoušci na první ligu, kterou si budou řídit kluby samy. Ligová fotbalová asociace (LFA) se totiž domluvila s Fotbalovou asociací České republiky (FAČR) na rámcové smlouvě o odtržení. Obě strany o tom informovaly po jednání výkonného výboru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příští derby už se může hrát v rámci samostatné fotbalové ligy | Zdroj: ČTK

„Dostali jsme se do závěrečné etapy v otázce osamostatnění ligy. Teď je řada na právnících, aby se dohoda mezi zástupci výkonnostního fotbalu a profesionální ligy převtělila do právního dokumentu, který v následujících týdnech schválí grémium ligových klubů i výkonný výbor FAČR,“ řekl po zasedání výkonného výboru předseda LFA Dušan Svoboda.

Obě strany se dohodly na rozdělení pravomocí. Některé komise, které byly pod FAČR, přejdou pod ligu. Samostatná soutěž bude mít vlastní disciplinární komisi. Odvolací komise a komise rozhodčích naopak zůstanou pod FAČR.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti připravované samostatnosti fotbalových soutěží představil reportér ČRo Mirko Vasić

Změní se zastoupení ve výkonném výboru FAČR, například se sníží počet zástupců profesionálních soutěží ze čtyř na dva.

Samostatnost se týká nejen nejvyšší soutěže, ale také Fotbalové národní ligy a Juniorské ligy. LFA musí garantovat propustnost soutěží, takže do druhé nejvyšší soutěže musí postoupit dva týmy z nižších pater, dva týmy z ní také sestoupí.

V následujících dvou letech bude ještě s televizními a marketingovými právy obchodovat společnost STES, poté bude LFA každoročně vyplácet výkonnostnímu fotbalu 7 milionů korun.

Prostředníkem byl Vlastimil Košťál

Jednání trvala více než 7 měsíců a v některých fázích byla hodně ostrá. Aby byla smlouva podepsána, musí ji v polovině dubna schválit ligové shromáždění, 9. května je na programu zasedání výkonného výboru FAČR, 20. května by na valné hromadě mělo dojít ke změnám stanov. Samostatnost by byla účinná od 1. července.

Jako prostředník mezi oběma stranami fungoval bývalý vysoký funkcionář Vlastimil Košťál. „Je to nejdůležitější smlouva ve fotbalovém svazu od roztržení Československa. S Vlastou Košťálem jsem komunikoval a komunikovalo se nám velmi dobře,“ řekl Roman Berbr, který vyjednával za FAČR.

Mirko Vasić, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme