Někteří fanoušci Fenerbahce doplatili na striktní pravidla UEFA

Turci milují a často velmi dobře umějí dvě věci - fotbal a kebab. Velmi často se tyhle jejich vášně prolínají a není těžké spatřit prodavače kebabu v dresu jeho oblíbeného fotbalového mužstva. A platí to i v zahraničí, kam Turci v hojném počtu odcházejí za prací. Prodejnu tureckého kebabu najdete i kousek od Štruncových sadů, kde dnes budou fotbalisté Plzně hostit v osmifinále Evropské ligy Fenerbahce Istanbul. Zatímco na stadionu se bude fandit hlavně domácí Viktorii, ve světě na turecký způsob pečeného masa to bude přesně naopak.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turečtí fanoušci

Turečtí fanoušci | Foto: nwtf.org

Kuřecí a jehněčí maso se peče na dlouhých tyčích, na pultu hrají barvy všemožné zeleniny a omáček a mezi tím vším se ohání turecký kuchař i prodavač v jednom. Naslouchá přání německých turistů a nedělá mu problém vyhovět, do Plzně se totiž přistěhoval právě z Německa, kde je vzhledem k početné turecké komunitě stánků a restaurací s kebabem spousta. Na Americké třídě v Plzni je oproti tomu přímá konkurence prakticky nulová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ne všichni fanoušci Fenerbachce seženou lístek na zápas EL v Plzni

„Otevřela jsem si tenhle podnik před třemi lety. Udělali jsme si jméno a šlape nám to velmi dobře. Před osmi měsíci navíc skončila nedaleko jedna konkurenční restaurace, to nám taky pomohlo,“ říká mi spokojená majitelka Umman Günüsová, ale její úsměv rázem mizí, jakmile se začneme bavit o fotbale.

Ne že by tuhle hru neměla ráda, právě naopak. Před třemi lety, když byla v Plzni teprve krátce a Viktoria hrála v Praze Evropskou ligu proti jinému istanbulskému týmu Besiktasi, brala tenhle duel hodně prestižně a její manžel se na Letnou vypravil tureckému týmu fandit. Na dnešní utkání Plzně proti Fenerbahce chtěli jít oba, jenže ke vstupenkám se nedostali.

Fenerbahce bude v Plzni chybět autor gólu roku 2012

Číst článek

„Všichni jsme byli u pokladen na stadionu, když začínal předprodej. U jednoho okýnka nám řekli, že je vyprodáno, u dalšího zase tvrdili, že vyprodáno sice není, ale že Turkům lístky prodat nemůžou. Ale my jsme chtěli do sektoru pro fanoušky Fenerbahce. A ani ty jsme nedostali. A přitom jsem chtěla pozvat i příbuzné, přijela by z Německa celá rodina. Ale ne, řekli nám: Žádní Turci, jenom pro Čechy!“ zlobí se podnikatelka původem z Izmiru, že se stala obětí diskriminace.

Ale z vysvětlení Pavla Pillára, který za Viktorii Plzeň komunikuje s Evropskou fotbalovou unií, plyne, že spíš doplatila na striktní pravidla prodeje vstupenek na Evropskou ligu.

Umman Günüs ve svém pohostinství | Foto: Jan Kaliba

„Co se týká vstupenek do sektoru hostujících fanoušků, ty jsme poslali do Istanbulu. Vstupenky s nařízením UEFA vždy prodává hostující celek, který nese zodpovědnost za své fanoušky na stadionu, a tím pádem je prodej právě na jejich bedrech,“ říká Pillár.

„Pokud si tato fanynka chtěla zakoupit lístky do jakéhokoli jiného sektoru, to znamená do sektoru domácích fanoušků, bylo jediné omezení, že vstupenky si mohli zakoupit pouze fanoušci Viktorie Plzeň, kteří mají trvalé bydliště na území České Republiky. Pokud tato fanynka trvalé bydliště na území České Republiky má, vstupenky si mohla bez problémů zakoupit,“ dodává Pillár.

Fotbalisté Plzně začnou boj o čtvrtfinále EL, proti Fenerbahce by měl hrát i Horváth

Číst článek

Jenže to Umman Günüsová nemá, a tak bude i dnes vpodvečer dohlížet na prodej tureckého národního pokrmu ve své restauraci a týmu Fenerbahce, který je jinak velkým rivalem jejího oblíbeného Besiktase, bude fandit jenom na dálku.

„Fenerbahce, Besiktas a Galatasaray, jejich fanoušci se k smrti nesnášejí. Ale my Turci, co žijeme v zahraničí, držíme při sobě. Takže chci, aby Fene vyhrálo, jsou to naši krajani,“ říká Umman a jde vybrat další peníze za svůj kebab, němečtí turisti právě platí.

Jan Kaliba, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme