Němci porazili Severní Iry a ovládli skupinu C. Poláci vydřeli výhru nad Ukrajinou

V prvních dvou dnešních zápasech na fotbalovém Euru se z výher radovali favorité. Vítězství ve skupině C si díky triumfu nad Severním Irskem 1:0 zajistili Němci, zatímco Poláci stejným rozdílem zdolali Ukrajinu, která tak na mistrovství Evropy nezaznamenala ani bod a na turnaji končí.

Německo dnes porazilo Severní Irsko a zajistilo si výhru ve skupině

Německo dnes porazilo Severní Irsko a zajistilo si výhru ve skupině | Zdroj: Reuters

Ačkoliv výsledek 1:0 pro Německo nehovoří o velké dominanci, realita na trávníku byla jiná. Němci přehrávali Severní Iry na všech frontách, nicméně nebyli příliš efektivní.

Vítězství favorizovanému celku v 30. minutě vystřelil Mario Gomez, kterému v pokutovém území míč přiklepl Thomas Müller. Gomez v ideální střelecké pozici neselhal a s přehledem poslal balon do odkryté brány.

Do konce prvního poločasu mohl na 2:0 zvýšit Müller, ale ten pěknou akci Němců zakončil střelou, která skončila pouze na břevně.

Také ve druhé půli měli více ze hry svěrenci Joachima Löwa, nicméně žádný z nich již severoirského brankáře Michael McGovern překonat nedokázal. Ani to však Němcům příliš nevadilo, protože si díky dalším třem bodům zajistili prvenství ve skupině C.

Severní Irsko základní část Eura zakončilo se třemi body na kontě, což znamená, že o případném postupu ostrovanů rozhodnou až výsledky zbývajících zápasů.

Poláci proti Ukrajině oslavili těsnou výhru

V souběžně hraném utkání v Marseille mezi Polskem a Ukrajinou se fanoušci gólů v prvním poločase nedočkali. Na tomto faktu nic nezměnila ani největší šance prvního dějství hry, kterou měl díky samostatnému úniku v 17. minutě Andrij Jarmolenko.

Pro druhý poločas se polský kouč rozhodl posílit ofenzivu nasazením Jakuba Blaszczykowskiho. Tento tah se následně ukázal jako správný, protože to byl právě Blaszczykowski, kdo jako první otevřel skóre utkání.

V 54. minutě Arkadiusz Milik našel v šestnáctce volného Blaszczykowskiho, který ideálně mířenou střelou překonal ukrajinského gólmana Pjatova.

Po vstřelení branky se Poláci stáhli, zatímco Ukrajinci byli aktivnější a tlačili se do útoku. V závěrečné půlhodině však již žlutí nedokázali vymyslet nic, čím by polskou obranu překvapili, takže utkání dospělo k výsledku 1:0 pro Polsko, které se tak může těšit na osmifinále.

Jakub Knoll Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít