Němci se inspirovali u Španělů, teď je mohou sesadit z trůnu

Ve večerních zápasech semifinále Evropské ligy už sice na německý klub nenarazíte, ale ono už bohatě stačilo, co týmy ze sousední země předvedly v nejprestižnější Lize mistrů. Německý fotbal obecně je teď na velkém vzestupu a možná už v dohledné době vystřídá dosavadní vládce světového fotbalu ze Španělska. Ano, Německo může být v několika dalších letech fotbalovou velmocí číslo jedna se vším všudy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mario Götze rozzuřil fanoušky Dortmundu přestupem do Bayernu Mnichov

Mario Götze rozzuřil fanoušky Dortmundu přestupem do Bayernu Mnichov | Zdroj: Reuters

Dříve záviděli fotbaloví fanoušci Němcům hlavně parádní atmosféru na ligových stadionech, zatímco herní kvalitu hledali spíše v Anglii, v Itálii či ve Španělsku. A neplatilo to jen o národních soutěžích, ale také v případě reprezentace.

Vždyť ještě před devíti lety na Euru v Portugalsku nestačil německý výběr ani na české náhradníky a nepostoupil vůbec ze základní skupiny. Právě na tehdejším vystoupení a současnosti je vidět obrovská vzdálenost, kterou fotbal u našich západních sousedů za poměrně krátkou dobu urazil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fotbalový odborník a trenér Miroslav Beránek přemítá nad příčinami vzestupu německého fotbalu

„Osobně ho řadím mezi největší favority na mistrovství světa v Brazílii. Když vezmu tu mladou německou generaci, do které patří Reus, Götze nebo Müller, to jsou hráči staří tak 20, 22 let – a trochu mi to připomíná generaci Iniesty nebo Xaviho ve Španělsku,“ říká úspěšný fotbalový trenér Miroslav Beránek.

Toto tvrzení má i podložené vlastní zkušeností. Jako současný kouč národního týmu Kazachstánu ví, jaké to je dostat od německého celku brankový příděl.

Wembley uvidí německé finále. Pokud se Španělé nepostarají o zázrak

Číst článek

„Rychlost jejich kombinací pro nás byla taková, že jsme nejen nestačili běhat, ale ani jsme to nestačili vidět! Když jsem pak viděl, že dal Bayern devět gólů Hamburku, asi jsme ještě dopadli docela dobře, když má Bayern v kádru polovinu německé reprezentace,“ naráží trenér Beránek na nejvyšší bundesligovou výhru Bayernu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O německo-španělských soubojích v Lize mistrů mluvili také František Straka a Ľubica Zlochová

Ale také na to, že jeho svěřenci dostali branek osm, což je přesně tolik, jako teď nasázely dva nejlepší fotbalové kluby z Německa slavným španělským gigantům Barceloně a Realu v posledních dvou zápasech Ligy mistrů.

Výsledky 4:0 a 4:1 jednak dělají ze semifinálových odvet skoro formalitu, a také leccos o současném rozložení sil v Evropě i ve světě vypovídají. Ano, oběma německým klubům významně pomáhají cizinci, jako teď naposledy Dortmundu Polák Lewandowski. Základy velkých úspěchů německého fotbalu ale, zdá se, leží jinde.

„Převzali spoustu prvků ze španělské výchovy mládeže, to znamená spoustu techniky. Ale taky tam zachovali spoustu německých prvků – buldočí vytrvalost, pracovitost a disciplínu. Pak nasypali hodně peněz do vzdělání mládežnických trenérů – a dnešní generace Özila, Reuse, Götzeho nebo Müllera už je produktem tohohle systému,“ všímá si uznávaný fotbalový odborník Miroslav Beránek.

Jaroslav Plašil, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme