Německo chce zahájit tvrdý boj proti fotbalovým hooligans

Německá Bundesliga je vůbec nejnavštěvovanější fotbalovou soutěží v Evropě. Návštěva víkendových ligových zápasů je oblíbenou rodinou zábavou. A Němci si ji nechtějí nechat zkazit. Krvavé střety, ke kterým došlo při několika posledních zápasech, vyvolaly okamžitou reakci spolkového ministra vnitra.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

Zlatá léta má už sice hnutí hooligans za sebou, na stadionech eskalovalo nejvíc v osmdesátých letech. K tomu, že se bitky skalních ultra částečně přesunuly mimo stadion, přispěl tlak ze strany policie i mnohé tehdy nové zákony.

„Souboji v lesích nebo na okrajích měst jsou nyní vyhlášení zejména příznivci Dynama Berlín, Dynama Drážďany nebo Schalke 04,“ informovala zpravodajka Českého rozhlasu v Německu Klára Stejskalová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Německá zpravodajka Radiožurnálu Klára Stejskalová informovala ve vysílání o řádění fotbalových hooligans i připravovaných trestech

Minulé ligové kolo ovšem bylo jako návrat toho nejhoršího, co se kdysi na stadionech odehrávalo. Ke střetům fanoušků došlo v jedenácti zápasech, na některých stadionech i hořelo.

„Příznivci Stuttgartu třeba napadli autobus s fanoušky BVB, poprali se mezi sebou ultras Bayernu a Norimberku. Vůbec to nejstrašnější se ale odehrálo při pohárovém duelu Borussie Dortmund právě s nechvalně proslulým Dynamem Drážďany, kdy hooligans propašovali na stadion pyrotechniku. Navíc mladá hvězda Mario Getze byl napaden laserem. Po zápase musela policie chránit obyčejné fanoušky s dětmi,“ popsala Klára Stejskalová události, které Německo dlouho nezažilo.

S napětím se proto čeká, jak proběhne nadcházející fotbalový víkend. Německý ministr vnitra je velmi rozzloben a hodlá z uplynulých událostí vyvodit důsledky.

„Chce natvrdo začít používat zákon o doživotním zákazu vstupu na stadiony. Nedávno byl obdobný trest snížen z pěti let na tři roky, což už teď vnímají všichni jako příliš mírný trest. Během listopadu by se měl konat kulatý stůl, kde se sejdou zástupci německého fotbalového svazu, asociace fotbalových fanoušků i jednotliví ministři vnitra spolkových zemí.“

Fotbalové kluby přitom se svými fanoušky dlouhodobě spolupracují na preventivních opatřeních, nyní ale zřejmě dostanou slovo velmi tvrdé postihy. Počítá se i s exemplárním trestem pro druholigové Drážďany, které by si Pohár příští rok už neměly zahrát. Kluby zaplatí i vysoké pokuty, pokud neuhlídají nošení pyrotechniky na stadion – to teď právě čeká Borussii Dortmund.

Klára Stejskalová, Lucie Výborná, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme