Německý fotbalový rozhodčí se pokusil o sebevraždu

Víkendová porážka lídra německé Bundesligy Bayernu Mnichov v duelu s loňským mistrem Borussií Dortmund zůstala ve stínu jiné události. Rozhodčí Babak Rafátí se pokusil o sebevraždu. V hotelovém pokoji krátce před zápasem Kolína s Mohučí, který měl pískat. Motivy činu jsou zatím zahaleny tajemstvím. Rafátí byl nicméně dnes propuštěn z nemocnice, a veřejnost se tak snad brzy dozví víc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nizozemský rozhodčí Blom (vlevo) nebude ve Skotsku rozhodně oblíbený. Stejně jako Jan Rezek | Zdroj: Reuters

„Jednačtyřicetiletý bankéř je zkušeným sudím, německou ligu píská deset let, z toho posledních pět tu nejvyšší soutěž. Na druhou stranu patří rozhodčí s íránským původem k nejnenáviděnějším mezi fanoušky. Na Facebooku dokonce existují stránky jako ‚Anti Babak Rafátí‘ nebo ‚Rafátí pryž z Bundesligy‘,“ informovala německá zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová.

Sportovní časopis Kicker Rafátího v posledních čtyřech letech třikrát vyhodnotil jako nejhoršího rozhodčího soutěže, o čemž se spekuluje jako o jednom z možných důvodů jeho pokusu o sebevraždu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Německo debatuje o těžké roli fotbalových rozhodčích po pokusu jednoho z nich o sebevraždu

Německou ligou navíc otřásá velmi rozsáhlý skandál rozhodčích, ve kterém je namočena asi sedmdesátka sudích – podle médií mezi nimi ale Rafátí nefiguruje.

„Spekuluje se tak spíše o mobbingu ze strany fanoušků, navíc Raffátí měl být od ledna vyškrtnut ze seznamu mezinárodních sudích, protože se mu nepovedl jeden z úvodních zápasů letošní sezony bundesligy,“ nabídla možné vysvětlení Stejskalová.

Televizní debaty Rafátího selhání v ligovém duelu hojně rozebíraly, začal být méně nasazován na utkání. V německé lize ale není jeho případ ojedinělý, před dvěma lety příkladně spáchal sebevraždu reprezentační gólman Robert Enke.

„Tento nešťastný příběh se souvislosti s víkendovou událostí často zmiňuje, podobně jako letošní rezignace trenéra Ragnicka kvůli únavovému syndromu. Mluví se proto o obrovském tlaku, kterému jsou hráči, trenéři i zejména rozhodčí vystaveni. Bundesliga je vůbec nejnavštěvovanější evropskou fotbalovou soutěží, hraje se běžně před osmdesáti tisíci diváky – a rozhodčí je proti všem na hřišti sám,“ nastínila situaci Klára Stejskalová.

Zda byl důvodem Rafátího činu skutečně tlak ze strany fanoušků, můžeme ale zatím jen spekulovat.

Jiří Chum, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme