Není to jen o útočnících, říká k impotenci reprezentace Jan Koller

Fotbalová reprezentace neumí bavit diváky střílením branek. V posledních třech zápasech nedala ani jeden gól, což příliš nevzbuzuje očekávání velkého zážitku. Má špatné útočníky, nebo si jen český divák v minulých letech zvykl na přílišný luxus?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ani Tomáš Pekhart českou střeleckou mizérii neukončil | Zdroj: ČTK

Nejen ve fotbalovém světě je to tak zařízené. Když nenabízíte lákavý produkt, lidé za vámi nepřijdou. Takže o atmosféře podobné té z červnového Eura si mohou v prvním domácím zápase po šampionátu nechat čeští reprezentanti jenom zdát.

Remízy 0:0 v posledních dvou duelech na Ukrajině a v Dánsku ovšem trenéra Michala Bílka tíží spíš s ohledem na říjnové pokračování kvalifikace než na počet fanoušků, kteří přijdou v úterý do Teplic na přípravu s Finskem.

"Jestli chceme postoupit, tak góly musíme dávat," vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reprezentační střelce hledal s Pavlem Nedvědem i Janem Kollerem Jan Kaliba

Na první pohled se projevuje, že po mistrovství Evropy po více než třinácti letech definitivně skončila éra dvou nejlepších střelců v historii českého a československého fotbalu. Jan Koller a Milan Baroš dali dohromady 96 reprezentačních branek. Jenže nedokázali to jen tak sami od sebe.

"Útočníci sami za to nemůžou. Už není ani taková herní kvalita záložní řady. Za naší doby to byla excelentní záloha, která hrála prim ve světových klubech. Teď už to není. Věřme, že se to zase zvedne a že se zase najde útočník, který bude schopný rozhodovat zápasy," komentuje útočnou hru národního týmu teď už fotbalový rentiér a nejlepší český kanonýr všech dob Jan Koller.

Ví, o čem mluví, protože po většinu reprezentační kariéry ho na hřišti obklopovali hráči, kteří byli v umění připravovat brankové příležitosti velmi schopní. V letech, kdy ještě za národní tým hráli Karel Poborský, Vladimír Šmicer či Pavel Nedvěd, měl i sám Koller průměrně o dva góly za rok lepší gólovou bilanci než poté, co tahle silná generace během několika měsíců v národním týmu skončila.

"Tenkrát to bylo takové v uvozovkách normální, že jsme vyhrávali a mužstvo jsme měli silné," potvrzuje výjimečnost zálohy, která nasadila reprezentační laťku hodně vysoko, Pavel Nedvěd.

Ani trenér Bílek neviní jen útočníka Pekharta

Situaci dobře vykresluje i bilance Milana Baroše. Ten dal v národním týmu 41 branek, ale pokud na hřišti nebyl nikdo ze čtveřice Nedvěd, Poborský, Šmicer a Rosický, podařilo se mu v soutěžním zápase skórovat jenom třikrát, z toho dvakrát proti trpaslíkovi ze San Marina.

Odpovědnost za střeleckou impotenci mužstva tak dopadá na Barošova následovníka v roli útočníka číslo jedna Tomáše Pekharta jenom omezeně.

"To samozřejmě nezávisí jenom na něm, to závisí i na spoluhráčích, jaké situace mu vytvoří," uvědomuje si kouč Bílek před úterní přípravou proti Finům, při které bude řehole s cílem konečně vstřelit branku pokračovat.

Jan Kaliba, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme