Nikdo se nepochlubí, že objevil nemehlo, říká fotbalový skaut Holub

Najezdí tisíce kilometrů za týden a vystřídají při tom několik států i stadionů. A pokud jsou úspěšní, dostávají za to i slušně zaplaceno. Řeč je o fotbalových skautech, kteří pracují pro přední evropské či světové kluby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalový skaut Milan Holub v Krakově | Foto: Jaroslav Plašil

Jedním z nich je Milan Holub. Fotbal hrál, trénoval, ale že bude dělat skauta jednomu z nejlepších anglických klubů posledních let, o tom nikdy neuvažoval.

„Nikdy mě to nenapadlo. Trénoval jsem v Americe, někde uprostřed kukuřice v Mississippi, a zazvonil telefon. Jestli nechci pracovat pro Charlton Athletic, že hledají skauta pro střední Evropu,“ vzpomíná Milan Holub na své začátky.

Z anglického Charltonu přešel do Fulhamu a pak ještě na prestižnější adresu, o které není dobré, vzhledem k některým pravidlům klubu, vyprávět.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nabídku dělat skauta dostal Milan Hoilub, když trénoval v Americe a oslovil ho anglický Charlton

Neustálým pozorováním se snaží rozpoznat hráče, které by se klubu mohli hodit, od těch, které by naopak mohli uškodit. A ještě při tom být, co nejpřesvědčivější.

„V podstatě všichni skauti mají stejné historky o tom, jak objevili nového Maradonu a nikdo jim to nevěřil. Stejně tak všichni skauti zapomínají, jak objevili nemehla, o kterých tvrdili, že budou fotbalisti,“ říká Milan Holub, který své některé postřehy pravidelně zveřejňuje.

Webové stránky se jmenují holubnastrese, a například v jedné kapitole s názvem „Z gauče ke hvězdám“ se dočtete - cituji:

„Titulek zní lákavě. Realita byla ještě sladší. Nejen ke hvězdám, ale přímo mezi ně a potom úplně nejvýš až ke Zlatému míči pro nejlepšího fotbalistu Evropy. Takové šampiony u nás v kotlině máme dva. Každý na to šel jinou cestou,“ rozepsal Milan Holub svou kapitolu a myslel při tom na pány Nedvěda a Masopusta.

Na stadionu a v autě stráví nejvíce času fotbalový klubový skaut

Číst článek

I takové chce na svých cestách po stadionech objevovat, jenže zároveň ví, že je jen tuze málo vytipovaných fotbalistů, které si klub opravdu dovolí koupit. Ale radost vlastně může mít, i když si hráče pořídí konkurence.

„Pro mnoho skautů to je největší potěšení, protože kdyby ho poslechli, mohli toho dotyčného hráče mít. Takhle ho má někdo jiný.“

Takže hledá další a další, které si třeba jednou klub opravdu pořídí. Asi je zbytečné dodávat, že si Milan Holub práce skauta velmi váží, stejně jako jeho kolega z německé bundesligy Thomas, kterého na fotbale v Polsku potkáváme.

„Proč dělám skauta, protože jsem se nenaučil nic jiného, ale ne, vážně je to fajn, když můžete dělat práci, která je i vaším koníčkem.“

Jaroslav Plašil, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme