Nizozemci odpověděli na kritiku výhrou 6:0 nad Lotyšskem

Fotbalisté Nizozemska v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy jednoznačně přehráli Lotyšsko 6:0 a upevnili si třetí místo ve skupině A za Českem a Islandem. Razantně tak odpověděli na kritiku, která se na ně snesla po nevydařeném startu kvalifikace, a zároveň zachránili trenéra Guuse Hiddinka, jenž byl v případě další ztráty připraven rezignovat.

Nizozermci nastříleli Lotyšsku šest gólů

Nizozermci nastříleli Lotyšsku šest gólů | Zdroj: Reuters

V dalším utkání skupiny A Turecko zvítězilo 3:1 nad Kazachstánem a připsalo si do tabulky první výhru. O dva góly se postaral útočník Burak Yilmaz, který se do týmu vrátil po zranění. První dal z pokutového kopu. Vedení pak ještě zvýšil Aziz, hosté snížili až v závěru, kdy rovněž proměnil penaltu Smakov.

Nizozemci měli proti Lotyšům od začátku výraznou převahu, činily se zejména obě hlavní hvězdy Arjen Robben a Robin van Persie, kteří se shodně podíleli na třech gólech.

Sledovali jsme ONLINE: Fotbalisté porazili Island 2:1 a vedou kvalifikaci ME

Domácím hodně pomohl rychlý gól. Už v 6. minutě našel Robben centrem Van Persieho a útočník Manchesteru United mířil hlavou přesně k tyči. Druhý gól vstřelil Robben, když se po narážečce s Van Persiem opřel do střely z 22 metrů a překvapil hostujícího gólmana.

Vedení Oranjes ještě do poločasu navýšil Huntelaar tečí stříleného centru Afellaye. Po změně stran pak Van Persie prodloužil rohový kop k přesně hlavičkujícímu Brumovi a definitivu výsledku dali svými druhými zásahy v utkání Huntelaar a Robben.

V Itálii narušili zápas chuligáni

Wales potvrdil dobrý vstup do kvalifikace cennou bezbrankovou remízou na hřišti Belgie a ve skupině B je druhý. Ze čtyř zápasů ještě neprohrál. V utkání, které řídil český sudí Pavel Královec, sice byla Belgie mírně aktivnější, ale gól nedala.

Kypr přehrál Andorru 5:0, na čtyřech gólech se podílel záložník Apoelu Nikósie Jorgos Efrem. Nejprve přihrál na gól Merkisovi a následně sám zaznamenal hattrick. V předchozích 27 reprezentačních zápasech přitom na gól čekal marně.

Utkání mezi Itálií a Chorvatskem muselo být v 73. minutě zhruba na čtvrt hodiny přerušeno kvůli výtržnostem v sektoru chorvatských fanoušků. A to v době, kdy hosté drželi v Miláně cennou remízu poté, co na gól Candrevy dokázal rychle odpovědět Perišič. Jeho střela z levého křídla překvapivě prošla zkušenému brankáři Buffonovi pod rukou. Itálie po vynucené přestávce tlačila, ale na vítězný gól už nedosáhla.

Kvalifikace na ME 2016 ve fotbale:

Skupina A:

Amsterodam: Nizozemsko - Lotyšsko 6:0 (3:0)
Branky: 35. a 82. Robben, 42. a 89. Huntelaar, 6. Van Persie, 77. Bruma. Rozhodčí: Liany (Izr.).

Istanbul: Turecko - Kazachstán 3:1 (2:0)
Branky: 26. z pen. a 29. Yilmaz, 83. Aziz - 87. Smakov z pen. Rozhodčí: Eskov (Rus.).

Skupina B:

Nikósie: Kypr - Andorra 5:0 (3:0)
Branky: 31., 42. a 60. Efrem, 9. Merkis, 87. Christofi z pen. Rozhodčí: Clattenburg (Angl.).

Brusel: Belgie - Wales 0:0
Rozhodčí: Královec (ČR).

Haifa: Izrael - Bosna a Hercegovina 3:0 (2:0)
Branky: 36. Vermouth, 45. Damari, 70. Zehavi. Rozhodčí: Mateu Lahoz (Šp.). ČK: 48. Sunjič (Bosna).