Nizozemsko porazilo Kazachstán, fotbalisté Islandu vyhráli v Lotyšsku

V kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2016 se dlouho trápili fotbalisté Nizozemska. Na domácí půdě prohrávali až do 62. minuty s Kazachstánem, ale nakonec třemi góly zápas otočili.

Robin van Persie se raduje ze třetího gólu Nizozemska do sítě Kazachstánu

Robin van Persie se raduje ze třetího gólu Nizozemska do sítě Kazachstánu | Zdroj: ČTK

Největší favority skupiny A vysvobodil střídající Huntelaar, kterému po příchodu na hřiště stačilo šest minut a po přihrávce Afellaye vyrovnal. Převaha Nizozemců byla chvílemi drtivá, domácí vyslali celkem na branku Kazachstánu 27 střel, jejich soupeř vystřelil pouze dvakrát.

Osm minut před koncem zápasu Afellay poslal Nizozemsko do vedení, které potvrdil třetím gólem kapitán týmu van Persie. Ten překonal brankáře Mokina z pokutového kopu. Kazachstánu uškodilo vyloučení Dzholchieva, který oslabil mužstvo v 64. minutě za nerozhodného stavu.

V čele skupiny A je po dvou zápasech překvapivě Island. Po vítězství nad Tureckem 3:0 vyhráli islandští fotbalisté stejným poměrem i v Lotyšsku.

Po vyrovnaném prvním poločase obdržel v 55. minutě červenou kartu domácí Rudnevs a Island dokázal přesilovou hru využít. Skóre otevřel Sigurdsson a deset minut po něm zvýšil na 2:0 Gunnarsson.

V závěrečných minutách ještě upravil na konečných 3:0 Gislason. Hosté vyhráli zaslouženě, byli lepší v držení míče a výrazně vyhráli i v počtu střel 18:9.

SLEDOVALI JSME ONLINE: Čeští fotbalisté vyhráli kvalifikační utkání v Turecku 2:1

Skupina A:
Lotyšsko - Island 0:3 (0:0)
Branky: 66. G. Sigurdsson, 77. Gunnarsson, 90. Gislason. Rozhodčí: Schörgenhofer (Rak.). ŽK: Rudnevs, Bulvitis, Fertovs (všichni Lot.). ČK: 55. Rudnevs.
Nizozemsko - Kazachstán 3:1 (0:1)
Branky: 62. Huntelaar, 82. Afellay, 88. Van Persie z pen. - 17. Abdulin. Rozhodčí: Jug (Slovin.). ŽK: Mirošničenko, Dmitrenko, Abdulin. ČK: 64. Džolčijev (všichni Kaz.)

Skupina B:
Belgie - Andorra 6:0 (3:0)
Branky: 31. z pen. a 34. De Bruyne, 65. a 68. Mertens, 37. Chadli, 59. Origi. Rozhodčí: Bojko (Ukr.).
Kypr - Izrael 1:2 (0:2)
Branky: 67. Makrides - 38. Damari, 45. Ben Haim II. Rozhodčí: Orsato (It.).