Noví majitelé Baníku: dluh klubu je kolem 100 milionů

Fotbalový Baník Ostrava mění po devíti letech svého majitele. Společnosti SMK Reality Invest a PAM market odkoupily od stávajícího vlastníka Tomáše Petery 95 % klubových akcií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Noví vlastníci Baníku představili i nový dres klubu | Zdroj: ČTK

Noví majitelé potvrdili, že situace Baníku je kritická. Dluhy jsou obrovské, na jaře hrozí klubu sestup do druhé ligy a po sezóně měl navíc Baník opustit Bazaly. Prvním úkolem nových vlastníků bylo odvrátit bezprostředně hrozící bankrot.

"V pátek jsme celkovou finanční situaci prezentovali u největšího věřitele Baníku, kterým je banka. V prvním kole jednání jsme je přesvědčili, takže Baníku v nejbližších dnech nehrozí zesplatnění celé výše úvěru, jak ještě v minulých dnech hrozilo," vysvětluje Petr Šafarčík, jeden z nových majitelů, a nebojí se také poprvé oficiálně přiznat výši dluhů.

Fotbalový Baník Ostrava má nového majitele

Číst článek

"Kdybychom započetli celkové zadlužení klubu včetně úvěrového zatížení u bank, tak se pohybujeme okolo sto milionů korun. Samozřejmě že součástí našeho plánu je dohoda s líčovými věřiteli o restrukturalizaci tohoto dluhového zatížení," uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Změnami ve vlastnické struktuře Baníku se zabýval Radim Sajbot

S novými vlastníky přichází tříapůlletý rozpočtový plán, který začíná u navýšení základního jmění, stabilizace nákladů a navýšení příspěvků od sponzorů. Rozpočet klubu by se měl pohybovat mezi 80 až 100 miliony korun.

"Podle našeho názoru byl základním kamenem úrazu provozního a hospodářského propadu klubu nedostatek sponzorských a reklamních peněz. Myslím, že se nám podařilo o naší vizi přesvědčit Statutární město Ostrava," říká Petr Šafarčík.

Jeho slova potvrzuje prohlášení města, které v této souvislosti uvolní pro Baník Ostrava dotaci ve výši jedenácti milionů korun. Ta byla přitom do doby vyjasnění vlastnických vztahů a ekonomických poměrů blokována.

Každopádně Baník posilovat před záchranářskými boji v Gambrinus lize nehodlá. Potvrdil to i trenér "A" týmu Pavel Malura, který se byl také na představení nových majitelů podívat.

"Slyšeli jsme, že to není cesta, kterou by klub měl jít. Nehledě na to, že posilovat teď pár dnů před ligou určitě nemá výrazný smysl. S tím kádrem, který momentálně máme, vstoupíme do ligy. Věřím, že v ní budeme úspěšní," doufá Pavel Malura.

Radim Sajbot, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme