O titul si na Euru zahrají Italové se Španělskem

Fotbalisté Itálie postoupili do finále mistrovství Evropy po výhře 2:1 nad Německem. O oba zásahy hráčů z Pyrenejského poloostrova se postaral na stadionu ve Varšavě Balotelli. Snížení Němců přišlo až v nasteveném čase z penaltového puntíku z kopačky Özila.

Itálie ukázala, že vždy když domácí soutěž zmítají korupční skandály, národnímu týmu se daří. Naposledy to skončilo vítězstvím na MS 2006 | Zdroj: ČTK

Oba týmy spolu na velkých turnajích sehráli už osmý zápasů a Itálie ani jednou neprohrála. Celkově ze 31 vzájemných zápasů vyhrálo Německo jen sedm, vždy to bylo v přípravě. V případě vítězství svěřenců německého kouče Joachima Löwa mohlo dojít k odvetě za zápas o zlato z posledního evropského šampionátu, který Španělé gólem Fernanda Torrese tehdy vyhráli 1:0, ale Italové toto nepřipustili.

NĚMECKO - ITÁLIE 1:2 (0:2)

Góly: 90. Özil pen. - 20., 36. Balotelli

Němci od prvních minut byli aktivnější a už v 6. minutě si připsali první velkou příležitost, když propadl centr až k Hummelsovi a zaskočeného Buffona pak musel na brankové čáře zastupovat Pirlo. Další šanci měli opět fotbalisté Německa. Kroos ze strany cílil na bránu, ale jeho pokus se od Barzagliho odrazil těsně vedle tyče.

Po patnácti minutách se Italové dostali z hluboké defenzivy a začali vystrkovat růžky. A hned ve 20. minutě to byla právě Itálie, která se mola radovat z úvodní branky zápasu. Cassano poslal z levé strany míč směrem před Neuera a na první tyči ho přesně hlavičkou do brány poslal Balotelli 0:1.

Fotbalisté Německa musí pro postup do finále Eura zlomit italské prokletí

Tým kouče Prandelliho se od té chvíle soustředil ještě více na obranu, snažil se dlouho držet míč, ale Německo si i tak vypracovalo několik zajímavých příležitostí, ale jednalo se především o střely z dálky, které zatím Buffon dokázal krýt. Pak z brejkové situace zahrozili opět Italové.

A byla to právě squadra azzura, která ve 36. minutě zvýšila své vedení. Montolivo adresoval dlouhou přihrávku na rozběhnutého útočníka s ghanskými kořeny Maria Balotellio, ten si idálně zpracoval a přesně trefil pravý horní roh Neuerovi svatyně 0:2.

Ve zbytku prvního poločasu udávali tempo hry nadále Němci, ale vstřelit kontaktní gól se jim nepodařilo.

Po třech minutách druhé půle zahrozil střídající Reus, poprvé ale zdaleka ne naposledy zachránil Itálii Gianluigi Buffon. Za necelou čtvrthodinu totiž opět Marco Reus z přímého kopu z pětadvaceti metrů napřáhl, ale skvělým zákrokem vytáhl italský gólman balon i s přispěním břevna nad.

Taktické šachy obou trenérů po několika střídáních pokračovalo. Itálie se více zatahovala, ale čekala až se v německé defenzivě otevřou okénka a hrozili z brejků. Ale nepřesná koncovka mařila šance na obou koncích hřiště ve Varšavě.

Největší šance německého národního týmu přišlo až v nastevení. Nejprve Hummels neprostřelil Buffona po přiťuknutí Kloseho. Ve druhé minutě nastavení zahrál rukou ve vápně Balzaretti a nařízený pokutový kop Özil proměnil a vykřesal naději 1:2.

70 vteřin zbývalo Němcům na vyrovnání, to ovšem nepřišlo a po uplynutí čtyř minutového nastavení rozhodčí zápas ukončil. Pak na trávníku vypuklo italské nadšení.

Německo: Neuer - Boateng (71. Müller), Badstuber, Hummels, Lahm - Schweinsteiger, Khedira - Kroos, Özil, Podolski (46. Reus) - Gomez (46. Klose). Trenér: Löw

Itálie: Buffon - Balzaretti, Barzagli, Bonucci, Chiellini - Pirlo - Marchisio, Montolivo (64. Motta), De Rossi - Balotelli (70. Di Natale), Cassano (58. Diamanti). Trenér: Prandelli

Rozhodčí: Lannoy - Cano, Annonier (všichni Fr.)

Finále Eura bude reprízou úvodního zápasu ze základní skupiny C, ve kterém se Itálie rozešla se Španělskem smírně 1:1. O držitelých zlatých medailí se rozhodne v neděli v Kyjevě od 20:45.

Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít