O úspěchu českých fotbalistů může rozhodnout i taktika realizačního týmu

V rozhodujícím souboji o postup do čtvrtfinále fotbalového mistrovství Evropy bude o úspěchu a neúspěchu víc než kdy jindy rozhodovat i chování realizačního týmu. Proč to tak je a jaké v zápase Čechů s domácími Poláky bude, to vám za chvíli odhalíme.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Manažer české reprezentace Vladimír Šmicer (vlevo) a trenér Michal Bílek v dějišti šampionátu | Zdroj: ČTK

Ve Vratislavi se chystá sportovní válka. Do čtvrtfinále fotbalového mistrovství Evropy postoupí buď domácí Poláci, nebo jejich čeští soupeři. Anebo ani jeden z nich. Ale oba najednou mezi osm nejlepších týmů Evropy proniknout nemůžou, takže jakákoli vzájemná slovanská náklonnost půjde večer stranou. Česká strana může na rozdíl od Poláků taktický plán fotbalové bitvy podřídit tomu, že jí k postupu za určitých okolností stačí remíza.

„Mně je to jedno. Já kdybych šel do zápasu s tím, že musím vyhrát, tlak by byl větší. Takhle když dostanu jeden gól, nic se ještě moc neděje, kdybych měl v hlavě, že musím vyhrát a dát dva, někteří hráči už to třeba vzdávají. Když se prohrává o gól, víš, že i v devadesáté minutě můžeš vyrovnat, jako se to stalo nám v Anglii – a všechno se otočí naruby. Tahle pozice je pro nás jednodušší,“ říká reprezentační manažer Vladimír Šmicer.

Přehrát

00:00 / 00:00

Českým fotbalistům stačí za určitých okolností k postupu do čtvrtfinále Eura i remíza, informace o druhém utkání budou dostávat podle potřeby

On sám se jako hráč ocitl s národním týmem na Euru před šestnácti lety v naprosto stejné situaci. V posledním utkání skupiny Čechům stačilo neprohrát a získat stejně bodů, kolik by získali v paralelně hraném zápase Italové s Německem.

Teď se mění jenom obsazení. Když ve Varšavě Řekové neporazí Rusy, český tým se ve Vratislavi proti Polákům spokojí s remízou a oslaví postup do čtvrtfinále. Bude tedy hodně důležité, jak česká lavička naloží s informacemi, které k ní budou z Varšavy proudit.

„Když budeme v zápase dlouhou dobu remizovat a vědět, že to je dostatečné, nepůjdou samozřejmě žádné pokyny k tomu, abychom bezhlavě útočili. Pokud by bylo potřeba vyhrát, asi by přišel nějaký pokyn o tom, že musíme, protože další zápas je špatně. Potom bychom to honili. Budou chvíle, kdy ta informace bude potřebná, ale pokud povedeme, byla by pro nás zbytečná,“ libuje si v rozboru možných komunikačních strategií brankář Petr Čech a trenér Michal Bílek o mnoho stručnější formou potvrzuje, že přesně tak se bude realizační tým chovat.

‚Tým musí být jedna ruka, jedna noha, jedno srdce!‘ vyhlašuje trenér Straka

Číst článek

„Uvidíme, jak budeme informace k hráčům pouštět, podle toho, jak se budou oba zápasy vyvíjet. Pokud přijdou nějaké pokyny, tak až ke konci zápasu nebo v průběhu druhé půle,“ plánuje Bílek udržet hráčům čistou mysl a soustředění na zápas, ovšem jak dobře ví Tomáš Hübschman, v dnešním světě - ten fotbalový nevyjímaje - bývá těžké zůstat zprávami z druhého stadionu nezasažený.

„Většinou s tím stejně někdo přijde, i když se řekne, že se nebudou ukazovat výsledky na tabuli nebo se nebudou hlásit. Ale stejně ten výsledek nějak na stadion pronikne, už o půli budou hráči vědět, jak se hraje ten druhý zápas. Každý to musí vstřebat podle svého, podle mě se s každou informací dá hrát,“ nebrání se záložník české reprezentace plnohodnotnému přísunu novinek z Varšavy.

Coby posluchači Radiožurnálu. o nich budete mít potřebný přehled určitě, i když hlavní náplní přímého přenosu bude od tři čtvrtě na devět samozřejmě zápas Čechů s Poláky. Přímý přenos najdete i na našem webu sport.radiozurnal.cz.

Jan Kaliba, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme