O vedení FIFA se může ucházet pět kandidátů, o Platinim se teprve rozhodne

Volební komise Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) schválila pět kandidátů na post prezidenta. Jsou jimi jordánský princ Alí bin Husajn, prezident asijské konfederace, šejk Salmán bin Ibráhím Chalífa, jihoafrický obchodník Tokyo Sexwale a dva Evropané - bývalý generální sekretář FIFA Jerome Champagne a současný generální sekretář UEFA Gianni Infantino. Přes kontrolu se naopak nedostal šéf liberijského svazu Musa Bility.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odstupující Garcia pochybuje o tom, že se FIFA může po letech kritiky a skandálů změnit | Zdroj: Reuters

Proč nebude k volbám připuštěn Bility, FIFA neuvedla s odkazem na ochranu osobnosti. Osmačtyřicetiletý Liberijec se může proti vyřazení ze seznamu kandidátů odvolat ke sportovní arbitráži v Lausanne.

Na seznamu chybí i Michel Platini, který byl dlouho považován za hlavního adepta na post prvního muže světového fotbalu. Poslední týdny však jeho pozicí notně otřásly.

Šéf UEFA byl v říjnu postaven mimo svou funkci kvůli vyšetřování podezřelé platby ve výši dvou milionů švýcarských franků, kterou dostal v roce 2011 za práci v roli Blatterova poradce.

O tom, zda bude moci Platini kandidovat, se rozhodne, až mu v lednu 90denní pozastavení činnosti skončí.

Pozastavený výkon funkce má také Blatter, který řídil FIFA od roku 1998. Devětasedmdesátiletý Švýcar je vyšetřován nejen kvůli podezřelé platbě Platinimu, ale také pro podezření ze zpronevěry a zneužití pravomoci.

Čerstvý šedesátník Michel Platini | Foto: Reuters

Letos v květnu byl sice znovuzvolen předsedou, ale o pár dnů později dal funkci k dispozici kvůli rozsáhlému korupčnímu skandálu představitelů FIFA.

Nástupce Seppa Blattera se bude volit 26. února.

ČTK, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme