O změně fotbalových pravidel nerozhoduje FIFA, ale IFAB
Videotechnologie při posuzování toho, jestli míč překročil brankovou čáru, nebo spreje na vyznačení správné vzdálenosti při rozehrávání standardních situací. To jsou dvě z novinek, které fotbal v poslední době přijal za své.
Teď přichází prezident Evropské fotbalové asociace UEFA Michel Platini s dalšími úpravami. Chce například desetiminutové vyloučení za nemístnou kritiku rozhodčích nebo zrušit červenou kartu za zákrok, po kterém se kope penalta.
Ale změnit pravidla není tak jednoduché. Rozhoduje o tom Mezinárodní výbor pro pravidla, zkráceně IFAB, který má osm členů a aby se pravidla změnila, musí být šest z nich pro. Co je velmi zásadní, rozhodnutí IFABu nemají hodnotu prezidentského veta, které lze přehlasovat, ale jsou konečná.
O změně pravidel rozhoduje Mezinárodní výbor pro pravidla, zkráceně IFAB, který má osm členů a šest z nich musí být pro
Takže několikrát už se Výbor vyslovil i proti změnám, které podporovali i ti nejvyšší šéfové fotbalu.
Třeba proti zrušení trojí sankce při penaltách, tedy pokutového kopu, červené karty a následného disciplinárního trestu, říká předseda pravidlové komise české Fotbalové asociace Jiří Kureš.
„To se řeší už skoro pět let. Ještě, když byl předsedou Hašek, tak přijel ze zasedání FIFA a říkal, že trojitá sankce je schválená. Ale Mezinárodní výbor pro pravidla to neschválil, protože šest z osmi se neshodlo na pravidlech zavedení,“ vysvětluje Kureš.
S podobnou změnou je tu teď Michel Platini znovu. A možná i proto, že takovou zásadní změnu nelze zavést jen na určitém území, třeba v Evropě. To jde jen u drobných úprav.
Změny může navrhnout jakákoliv členská organizace z FIFA, tedy i česká. Jednu drobnou úpravu už mimochodem Češi na svědomí mají. Rozhodčí po ní můžou dávat karty od svého příchodu na hrací plochu do odchodu, dříve to bylo od příchodu do závěrečného hvizdu.
Nemyslím si, že to je cesta, která by pomohla fotbalu, říká k bílým kartám kouč Miroslav Beránek
Číst článek
A mimochodem, jak říká Jiří Kureš, i do sídla české asociace přicházejí od fanoušků nebo funkcionářů nejrůznější podněty.
„Když bude mít hráč dva nebo tři přestupky, bude vyloučený na dvě minuty, za čtvrtý na pět minut, za pátý na deset a podobně, aby hra nebyla agresivní. Další radou byl čistý čas jako v hokeji. Jsou to náměty, kdy se člověk musí usmát.“
Skutečně, je to spíše pro zasmání, ale i ty mnohem serióznější návrhy tedy nemají k prosazení úplně snadnou cestu.