Obrana byla nedůrazná a pomalá, hodnotí Straka vystoupení na Euru. Týmu chybí osobnosti

Česká fotbalová reprezentace opouští Francii, na Euru prohrála s Tureckem 0:2 a ve své skupině obsadila poslední místo. Podle bývalého reprezentačního trenéra Františka Straky týmu chybělo sebevědomí a velké osobnosti. Velké změny jsou prý potřeba především v obraně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Straka | Foto: Marián Vojtek

Český tým získal jediný bod v utkání s vítězem skupiny Chorvatskem, Španělsku a teď Turecku podlehl, Jak byste jeho vystoupení na turnaji zhodnotil?

Pro mě je to veliké zklamání. Určitě jsme čekali, že půjdeme ze základní skupiny a uhrajeme osmifinále. Jenže výsledky nebyly a velice mě zklamala předvedená hra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co chybělo českému národnímu týmu na Euru? Ptal se Františka Straky moderátor Jiří Chum

Měla podle Vás česká fotbalová reprezentace na víc?

Jestliže neporazíte Turecko, jeden z nejslabších mančaftů na mistrovství Evropy… Češi měli dobrý tým, z kvalifikační skupiny šli z prvního místa, ale nevzali si s sebou drajv a sebevědomí. Strašně moc mě to mrzelo, protože určitá kvalita v týmu stoprocentně je.

Co jste v české hře postrádal?

Fotbal jsou emoce, osobní souboje, srdce. Se srdcem jsem hodně spojovaný a tenhle aspekt mi chyběl nejvíc. Když jsem viděl hrát Albánce a Velšany, to bylo úplně o něčem jiném.

Plašil a Lafata v reprezentaci končí, Čech se teprve rozmyslí

Číst článek

Dalším aspektem jsou fotbalové osobnosti, lídři na hřišti. Ty jsme absolutně neměli. Jeden Petr Čech a jeden Tomáš Rosický, který měl velké zdravotní problémy, nestačí.

Už řadu let se toto téma opakuje, jak důležitá byla absence kapitána Tomáše Rosického v rozhodujícím utkání?

Určitě se rozdělí tábory, které budou tvrdit, že Tomáš je nebo není nahraditelný. Myslím si, že přítomnost Tomáše Rosického je velice důležitá a v tomto utkání naprosto chyběla. Naprosto chyběla myšlenka a vůdce na hřišti, který je výjimečný. Tomáš výjimečný je, ale tomhle utkání bohužel nehrál.

Hned po posledním českém vystoupení na šampionátu se s reprezentačním dresem rozloučili Jaroslav Plašil a David Lafata. Budou podle Vás končit ještě další fotbalisté a jak nutná je podle vás výraznější hráčská obměna?

To, že někteří fotbalisté skončili, je naprosto normální krok. Musí přijít určitá změna. Oni sami cítí, že v reprezentaci už nejsou tak platnými hráči jako před lety. Je to otázka pro trenéra. Ten, který přijde, nebo ten současný, bude určitě uvažovat o tom, kdo by ještě mohl pokračovat a hlavně, aby byl platným hráčem.

Týmu chyběla jiskra, lituje Petr Čech po vyřazení z Eura

Číst článek

Měl by podle vás někdo skončit?

Máme dost třicátníků a určitě bychom něco měli udělat v zadních řadách. Tam se mi to nelíbilo. Byli jsme nedůrazní, pomalí. Chyběla mi tam evropská třída.

Měl by u týmu pokračovat dlouho úspěšný trenér Pavel Vrba, když je teď podepsaný pod historicky nejhorším výsledkem české reprezentace na Euru?

Jestli má smlouvu a bude pokračovat, ať pokračuje. To ostatní záleží na tom, jestli dostane důvěru. Je to otázka sebedůvěry a důvěry od svazu, aby se v další kvalifikaci neopakoval tento propadák.

Úspěchem bylo, že jsme se na ME dostali, ale nikdo nečekal, že přijde takový pád. Za tím vším je podepsaný trenér. Ale je to otázka kvality týmu a osobností. Zvykli jsme si na hráče typu Nedvěda, Kollera, Jankulovského. A najednou máme hráče, kteří hrají v dobrých klubech, ale jsou to průměrné kluby. Už nemáme hráče v top klubech. Ti nám schází a je to znát.

Jiří Chum, Jaroslav Plašil, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme