Obránce Mazuch se v Dněpru cítí bezpečně, válku se snaží nevnímat

Ukrajinská fotbalová liga funguje i přes situaci na východě země podle plánu. Pouze tři kluby z Doněcké oblasti sice musí své zápasy hrát až v dalekém Kyjevě. Reprezentační obránce Ondřej Mazuch se v dresu Dněpropetrovsku o svou práci nebojí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalisté Liberce na stadionu Dněpru vymýšlejí, jak vyzrát na domácí tým | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

„V Dněpropetrovsku se máme zatím dobře. Je tam klid a nehrozí příliv separatistů nebo Rusů. Ochranu nad Dněprem drží náš prezident. Stal se gubernátorem celé oblasti,“ vypráví v klidu český obránce.

Jednoho z nejbohatších Ukrajinců Igora Kolomoského sice Ondřej Mazuch v klubu nepotkává, ale věří v jeho schopnosti a střety v relativně nedalekém Doněcku nebere jako aktuální nebezpečí.

„Je to nějakých 200 kilometrů, takže to zase tak daleko není. Samozřejmě to vnímáme, běží to pořád v televizi, je to v novinách. Řeší se to pořád dokola, ale snažím se to nevnímat. I když, to co se děje v Doněcku, je hodně nepříjemné.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Krizový plán je jenom jeden. Sednout na letadlo a uletět, usmívá se Ondřej Mazuch

Štěstím Ondřeje Mazucha je, že on se do Doněcku nedostane ani z pracovních povinností, protože tamní klub, který vede tabulku ukrajinské ligy a jehož stadion nedávno zasáhla bomba, přesídlil do Kyjeva. Zato někteří Mazuchovi spoluhráči z tamní oblasti pochází.

„Mají tam byty nebo postavené domy, někteří o ně už bohužel přišli, protože je zasáhly bomby.“

Po reprezentační přestávce hraje Dněpropetrovsk na stadionu Charkova, více na východ už to v této sezoně nejde, a kdyby se Ondřej Mazuch rozhodl nevrátit do klubu, příbuzní by to uvítali. Ostatně by nebyl prvním.

„Úplně nadšení nejsou, že se tam vracím, ale všem říkám, že v Dněpru je klid. Ani nepoznáte, že je poblíž válka. Dokud to bude takhle, tak na Ukrajině zůstanu.“

V základní sestavě druhého týmu tabulky tak bude i nadále oporou obrany Dněpru Dněpropetrovsk, teď je navíc čeká Evropská liga, kterou jim ale UEFA nedovolí hrát na vlastním stadionu. Ale pokud se situace v zemi zhorší, je Mazuchův krizový plán jednoduchý.

„Krizový plán je jenom jeden. Sednout na letadlo a uletět. Kdyby třeba zavřeli vzdušný prostor, tak by to bylo nepříjemné, ale musel bych jet autem. Ale to jsou spekulace, které doufám nenastanou,“ říká Ondřej Mazuch.

Martin Charvát, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme