Očekávání v Číně nejsou malá, ale angažmá ve Spartě mě připravilo na tlak, říká Dočkal

Jeho angažmá v Číně bylo chvíli na spadnutí, jindy zas daleko. Nakonec se Sparta s čínským týmem dohodla a reprezentační záložník odchází do týmu Che-nan Ťi-na-jie, kde podepsal smlouvu na tři roky. Během jednání měl čas na zjišťování informací o novém působišti i celé čínské lize. Zároveň věří, že mu zůstane i výkonnost na reprezentaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bořek Dočkal sparta praha | Zdroj: Reuters

Jaké máte první dojmy z nové země, z nového klubu, z neznámé soutěže?

Zatím jsou jen pozitivní. Cestoval jsem sem samozřejmě s řadou otazníků, neuměl jsem si mnoho věcí představit. Ale z toho, co jsme zde s manželkou viděli, jsou naše dojmy pozitivní, všechno bylo na náš příjezd dokonale zajištěno.

Sparta definitivně přišla o oporu, Dočkal přestoupil do Číny

Číst článek

Čína je nadále poměrně exotickou destinací. Nakolik jste si stačit zjistit informace o městě a samotném klubu?

Tím, že se jednání táhla poměrně dlouho a měla složitý vývoj, tak bylo dost času si zjistit hodně podrobností už doma. Takže jsem měl přehled o složení kádru, sportovních výsledcích z posledních let, věděl jsem toho poměrně dost. Ale stejně jsem tušil, že zásadní věci poznám až na místě a udělám si vlastní názor.

Superleague prožívá obrovský rozmach, nicméně nad kvalitou soutěže nadále panují otazníky. Měl jste možnost vidět nějaké zápasy a udělat si vlastní obrázek?

Kvalita soutěže se v posledních době zvedala příchodem řady výborných hráčů, a tak mě už dříve zajímalo, jak to tady vypadá na hřišti i v atmosféře. Pouštěl jsem si nějaké šoty ze soutěže, dvakrát jsem v minulosti nastoupil proti zdejším klubům v přípravě. Ale teprve ostrá sezóna mi ukáže, jaká je pravda.

Přicházíte jako poměrně drahá posila a český reprezentant. Cítíte z vedení klubu či od trenéra velká očekávání? Jak jste případně na tento tlak nachystán?

Na základě jednání a zpráv z druhé strany během jednání, která se poměrně táhla, bylo znát, že jejich zájem je vytrvalý. A po příletu se to potvrdilo – setkal jsem se s trenérem, šli jsme na společnou večeři, a z jeho slov bylo znát, že má z mého příjezdu skutečnou radost. Očekávání zjevně nebudou malá, ale myslím, že na tlak jsem připravený dobře. Angažmá ve Spartě mě určitě výtečně připravilo na to, jak takové situace zvládat.

Čínská nejvyšší soutěž láká velké množství zahraničních hvězd, těšíte se na přímou konfrontaci s nimi?

Moc se na to těším! Jsou tu hráči s velkou kvalitou a minulostí, a tak ta přímá konfrontace bude hodně pro mě hodně zajímavá.

Jednání nebyla jednoduchá, váš přestup byl velkým tématem pro česká média. Cítíte úlevu, že je tato část již za vámi?

Jakýkoliv transfer není jednoduchý, vždy se najde nějaký zádrhel, myslím, že to nebyl výjimečný případ…Ale jsem rád, že už je vše dotažené. Dlouho jsem si nebyl zcela jistý, rozhodování nebylo vůbec jednoduché.

Při podpisu smlouvy jste měl s sebou také manželku. Jak složité bylo rodinné rozhodnutí ohledně cesty do jiné země, jiné kultury?

Pro mě to bylo od začátku jedno z klíčových hledisek. Nedokážu si představit bez rodiny být ani třeba na půl roku. Pro mě je hodně důležité vidět, jak vyrůstá můj syn, abych zde měl manželku. Museli jsme to proto promyslet společně.

Jakou komplikací může být nové angažmá směrem k národnímu týmu – přeci jen cestování na reprezentační srazy bude složitější, nebudete tolik na očích…

Na to teď zcela neumím odpovědět. To bude spíše na trenérech, zda budou mít chuť mě sledovat a jak poté vyhodnotí můj přínos pro tým. Já to osobně jako velkou komplikaci nevnímám, i když samozřejmě vím, že cestování nebude jednoduché, stejně jako časový posun. Ale srazy bývají poměrně dlouhé, abych měl dostatek času se na zápas dostatečně připravit.

Jaký je váš plán na nejbližší dny či týdny?

Připojím se k týmu a zahájím přípravu na start ligy. Už brzy nás čekají první dva zápasy, po kterých je na programu reprezentační pauza. Takže pokud budu nominován, odcestuji do Prahy a při zpáteční cestě sem už pojedeme celá rodina. Do té doby zde musím připravit bydlení.

Sparťanští fanoušci ve velké většině tento přestup chápou a přejí vám v novém angažmá hodně štěstí. Je tato smířlivá reakce letenských fans pro vás důležitá?

Od začátku mi nebylo jedno, jak můj případný odchod vezme Sparta, realizační tým, spoluhráči a fanoušci. Pokud to tak je, bude pro mě jednodušší se s odchodem smířit. Sparta pro mě znamenala ze všech dosavadních klubů nejvíce, nebylo jednoduché se rozloučit. Ale já stejně věřím, že se do Sparty zase jednou vrátím!

Bořek Dočkal v novém dresu | Foto: http://www.jianyefc.com

VM Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme