Od porážek s amatéry po Galácticos. Real Madrid slaví 115 let

Trvalo mu třicet let, než poprvé vyhrál fotbalovou ligu ve své zemi, ale teď je suverénním rekordmanem. Patří k nejzadluženějším oddílům světa, ale zároveň má podle posledních čísel časopisu Forbes větší hodnotu než jakýkoli jiný klub - víc než tři a půl miliardy dolarů. Takový je Real Madrid, obdivovaný i nenáviděný a právě dnes přesně 115 let starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brankář Iker Casillas a Real Madrid slaví vítězství v Lize mistrů

Brankář Iker Casillas a Real Madrid slaví vítězství v Lize mistrů | Zdroj: Reuters

„Jeden z nejlepších zápasů, které jsem kdy viděl, byl Real – Benfica, kde kolega Eusébio dával 3 góly a vyhráli 4:3. Nad tím velkým Realem Madrid. Tenkrát tam byli Di Stéfano, Puskás…“

Přehrát

00:00 / 00:00

Real Madrid, jeden z nejúspěšnějších klubů na světě, slaví 115. výročí vzniku

Počty gólů už po půl století neseděly úplně přesně, ale když chtěl Josef Masopust při svém posledním osobním setkání s Eusébiem projevit svému příteli úctu, vzpomněl si právě na tohle památné utkání. Slavný Portugalec ve finále Pohárů mistrů na jaře 1962 dovedl Benfiku Lisabon k vítězství nad jedním z nejsilnějších týmů, které kdy Real měl.

Madridský kolos je zvyklý velká finále naopak vyhrávat - v Poháru mistrů a jeho nástupci Lize mistrů to zvládl už jedenáctkrát, takže je nejen nejúspěšnějším týmem ve Španělsku, ale i v Evropě a tím i na světě.

Trofeje Realu Madrid:
Primera División: 32x
Copa del Rey: 19x
Španělský superpohár: 9x
Liga mistrů: 11x
Evropská liga: 2x
Superpohár UEFA: 3x
MS klubů: 2x

Byly ovšem doby, kdy ho porážely i amatérské týmy, sotva v Madridu vystoupily z vlaku. „Jeli jsme do Madridu na víkend a vrátili jsme se se dvěma výhrami nad Realem, tedy naši předchůdci z roku 1924,“ chlubí se meziválečnými úspěchy londýnského klubu Civil Service jeho místopředseda Neil Ward.

„36 hodin vlakem do Madridu, v pátek dorazili, vyspali se, v sobotu porazili Real 4:0, v neděli 3:1 a jeli zpátky,“ čte Angličan z kroniky.

Klub byl založen po rozpadu několika madridských celků v roce 1902 jako Madrid FC. Již o tři roky později získal díky vítězství v domácím poháru první trofej a v roce 1920 změnil název na současný poté, co mu tehdejší španělský král Alfonso XIII. udělil přídomek Real neboli královský. Ještě koncem téže dekády stál u zrodu domácí ligové soutěže, kterou premiérově ovládl v roce 1932.

Od padesátých let minulého století je v Madridu velmi populární politika Galácticos, tedy tvoření silného týmu kupováním nejlepších a tím i nejdražších fotbalistů světa, a tak nejenže už Real neporážejí amatéři, ale taky pro nejlepší profesionální mužstva z většiny zemí bývá úspěchem i čestná porážka.

„Hráči Realu toho měli plné zuby. Bylo to vidět v závěru. Když ztratili míč, tak ani neměli síly se vracet. Odehráli jsme vynikající zápas, bohužel jsme ho nedotáhli do konce,“ litoval tehdy mladičký brankář Sparty Petr Čech poté, co v listopadu 2001 zažil zatím poslední zápas, ve kterém se český klub měřil s Realem Madrid víceméně jako rovný s rovným. Sparta tenkrát v Lize mistrů prohrála na Letné 2:3.

Jan Kaliba, VM Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme