Odchovanci Slavie rozhodli o vítězství Sparty v 280. derby pražských ‘S‘

Fotbalisté Sparty zvítězili v 280. derby pražský 'S' nad Slavií v Edenu 2:0. Oba góly padly až ve druhém poločase a postarali se o ně odchovanci červenobílých v letenské základní sestavě. Nejprve se prosadil z přímého kopu Lukáš Vácha, v nastevní pak střelu Bořka Dočkala srazil do vlastní sítě Milan Bortel.

Záložník Sparty Josef Hušbauer (vlevo) a obránce Slavie Milan Bortel při derby pražských "S" | Zdroj: ČTK

Od prvních minut se na trávníku v Edenu potvrzovalo, že pražské derby nikdy nemá jasného favorita. Ani tentokrát. Zatímco postavení a forma hrála do karet Spartě, na trávníku to byla spíše Slavia, která měla více ze hry.

Do první šance se hnal po zaváhání debutanta v červenobílém dresu Nevese kapitán letenských Lafata, ale byl dostižen obránci, a ani nevystřelil. Ze Slavie pak opadla nervozita a přišly i šance.

Největší příležitost první půle spálil Škutka, když se k němu přes Kisela dostal centrovaný balon, ale forvard místo odkryté části Vaclíkovi branky trefil jen stopera před sebou. A byl to opět slovenský útočník, který si nedlouho poté rovnal míč na střelu, které ovšem chyběla přesnost i razance.

Takové parametry měla až jeho hlavička těsně před poločasem po jednom z mnoha slávistických rohů, kterou ale sparťanský brankář vytlačil nad břevno.

Odhovanci Slavie z ročníku 88 spasili Spartu

Po návratu z kabin byla Sparta lepší a měla míč častěji na kopačkách, přesto jí dělal problémy vysunutější presink soupeře. V 60. minutě měla Slavia zahrávat rohový kop, ale Kisel se dostal v blízkosti sparťanského kotle pod palbu různých předmětů a tak rozhodčí Kovařík na pár desítek vteřin utkání přerušil.

To jakoby svěřencům kouče Lavičky pomohlo. Po zahájení se totiž hra rychle přesunula na druhou stranu, kde fauloval poblíž pokutového uzemí Slavie jeden z obránců zastavující kontr Sparty. Z nařízeného přímého volného kopu poslal letenský celek do vedení odchovanec červenobílých Vácha, když překvapil Rakovana zatímco si míč upravoval Lafata - 0:1.

Utkání i nadále kouskovaly eskapády fans obou týmů, šlo převážně o dýmovnice a dělbuchy. Ve zbytku derby na sebe na trávníku v Edenu strhl nejvíce pozornosti kapitán sešívaných Kisel. Nejprve pálil pohotově nad, těsně před vypršením normální hrací doby inkasoval přísnou druhou žlutou kartu a šel opět předčasně pod sprchy.

Ve třetí nastavené minutě se navíc s přispěním teče Bortela prosadil i druhý slávistický odchovanec ve sparťanském dresu Dočkal - 0:2. Po závěrečném hvizdu se na trávníku v Edenu vystřídaly oba fanouškovské tábory, které musel z hrací plochy odehnat až kordon policistů.

10. kolo první fotbalové ligy:

Slavia Praha - Sparta Praha 0:2 (0:0)
Branky: 61. Vácha, 90.+3 Dočkal. Rozhodčí: L. Kovařík - Pelikán, Moláček. ŽK: Dostál, Kisel, Gecov - Vácha. ČK: 90. Kisel. Diváci: 15.884.

Slavia: Rakovan - Dostál (86. Koreš), Dobrotka, Bortel, Neves - Gecov, Zmrhal (72. Lička) - Štěpán, Kisel, Juhar - Škutka (62. Škoda). Trenér: Koubek
Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Brabec, Holek, Costa - Vácha - Dočkal, Hušbauer, Vacek (69. Matějovský), Krejčí (86. Konaté) - Lafata (77. Bednář). Trenér: Lavička

Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít