Odhalit srdeční vady u sportovců může i tzv. EKG tričko jako u Bezkočky

Určitě si na některou z těch událostí vzpomenete. Čas od času proběhne médii zpráva o tom, že při fotbalovém zápase zkolaboval některý z hráčů a přímo na trávníku se bojovalo o jeho život. Ani září 2012 není bohužel výjimkou, naposledy zemřel přímo na trávníku devětadvacetiletý hráč třetí švédské ligy Victor Brännström.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysoké teploty ztěžují život i trénovaným fotbalistům, ublížit by jim ale neměly

Vysoké teploty ztěžují život i trénovaným fotbalistům, ublížit by jim ale neměly | Zdroj: ČTK

Nejzákeřnější je na takových případech to, že nikdy nevíte, kdy mohou při sportování postihnout vás nebo vaše blízké. Milan Bezkočka má štěstí, že jeho syn odešel s podobným problémem ze hřiště po svých.

„Když se mu to v Liberci stalo, v 60. minutě musel střídat, byli jsme doma, volal nám a my byli úplně v šoku. Báli jsme se hodně, i proto, že ten samý den zemřel jeden hoch v Brně, devatenáctiletý reprezentant. Řekli nám sice, že syn není v přímém ohrožení života, ale opravdu jsme se báli,“ popisuje Milan Bezkočka událost z letošního května.

Ale problémy jeho dnes už sedmnáctiletého syna, který hraje fotbal za mládežnické týmy pražské Dukly, začaly už o tři roky dříve.

Přehrát

00:00 / 00:00

Srdeční kolapsy u fotbalistů jsou v poslední době velmi častým tématem

„Z ničeho nic přišel kluk v enormním horku ze zápasu, ve 14. minutě musel střídat, protože nemohl dýchat a bylo mu strašně špatně. Změřil jsem mu tep, měl hodně přes dvě stě, zhruba hodinu tam seděl, ale pořád to nešlo dolů. Chodili jsme po všech možných zátěžových prohlídkách, vždy se závěrem, že je absolutně v pořádku a od srdce že to není.“

Jenže bylo, ovšem teprve dlouhodobě se opakující problémy donutily otce a syna Bezkočkovy trvat na svém tak dlouho, až lékaři objevili metodu, jak srdeční vadu mladého fotbalisty odhalit.

„Španělé vyrábí tzv. EKG trička, což je elastický nátělník, který má v kapse zašité elektrody, na které se dá připojit malý přístroj, který umí zaznamenat veškeré arytmie v průběhu sedmi dní. A je určen pro sportovce, takže to umí i v zátěži,“ říká doktor Miloš Matouš z pražského Institutu sportovního lékařství.

Takových speciálních triček je v republice zatím jenom osm a jedno z nich odhalilo příčiny problémů mladého fotbalisty Dukly, kterého čeká koncem září operace. Díky ní by měl znovu dostat možnost hrát fotbal bez omezení a rizika vrcholově.

„Obavy samozřejmě jsou, z jeho strany i naší. Nevíme, jak to všechno dopadne.“

Ale prvním vítězstvím pro Milana Bezkočku je už to, že skryté problémy se srdcem jeho syna neohrozily na životě a že se nakonec přišlo na jejich kořeny.

Jan Kaliba, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme