Odpůrci MS v Kataru v roce 2022 cítí po Blatterově rezignaci šanci na změnu pořadatele

Jen jednou v historii se stalo, že se mistrovství světa ve fotbale nekonalo v zemi, která hostitelství původně získala. Jenže Kolumbie se turnaje, který nakonec v roce 1986 uspořádalo Mexiko, zřekla sama.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odstupující Garcia pochybuje o tom, že se FIFA může po letech kritiky a skandálů změnit

Odstupující Garcia pochybuje o tom, že se FIFA může po letech kritiky a skandálů změnit | Zdroj: Reuters

Rusko a Katar pro léta 2018 a 2022 nic takového v plánu nemají, ale zejména arabský státeček může mít problémy své pořadatelství uhájit. Jeho odpůrci po korupčním skandálu ve FIFA a odstoupení jejího šéfa Seppa Blattera cítí šanci a chystají frontální útok.

„Být v kůži katarských organizátorů, cítil bych dost nejistě,“ rýpnul si do kritikou dlouhodobě bombardovaných šejků Greg Dyke, tedy šéf anglické Asociace, která patřila k tradičním kritikům Seppa Blattera i myšlenky hrát mistrovství světa v Rusku a Kataru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odpůrci MS v Kataru v roce 2022 cítí po rezignaci Seppa Blattera šanci na změnu pořadatele

Odpověď z Perského zálivu byla hodně rychlá a doporučovala Dykeovi, aby se soustředil na sestavení týmu, který by měl v Kataru šanci po víc než půl století pro Anglii znovu vyhrát titul.

Ozvali se ale také Australané, tedy jedni z těch, které Katar při volbě porazil, a teď tvrdí, že na rozdíl od jiných byla jejich kandidatura čistá.

Ostatně podezření z uplácení vyšetřovala i samotná FIFA a v poslední době dával od katarského pořadatelství nenápadně ruce pryč i Blatter, který ještě před čtyřmi lety při návštěvě Prahy dokonce zpochybňoval, že v letním termínu musí nutně být v Kataru nesnesitelné vedro.

To bylo Blatterovi ještě veselo, když vtipkoval o změnách klimatu a nejisté budoucnosti. Teď není do zpěvu jemu ani katarským organizátorům. Třeba proto, že do jejich šampionátu zbývá ještě sedm let, takže času na změnu dějiště je spousta.

Blattera vyšetřují americké úřady, nového prezidenta zvolí mimořádný kongres

Číst článek

A jak připomíná Blatterův neúspěšný protikandidát v páteční volbě Jordánec Alí bin Husajn, který o řízení FIFA nadále stojí, proti Kataru mluví i jiné problémy než podezření z korupce.

„Každé místo na Zemi má právo získat pořadatelství světového šampionátu, ale ruku v ruce s tím jde dodržování lidských práv, což je to úplně nejdůležitější. A tím, jak se Katar chová k dělníkům, co tamní turnaj připravují, jsem znepokojený.“

Podobná slova od Blattera nikdy nezazněla, ať už šlo o šampionát v Kataru, Rusku nebo ten loňský v Brazílii.

Předseda FIFA Sepp Blatter při odhalení pořadatele fotbalového MS 2022 | Foto: Reuters

Bin Husajn se je říkat nebojí, i když tím bodá kudlu do zad historicky prvnímu mistrovství světa ve vlastním, tedy arabském regionu, který si tenhle turnaj i podle českého znalce tamního prostředí Ivana Haška zaslouží, jenom ne za každou cenu.

„Byl jsem přesvědčený, že mistrovství světa patří do arabského světa. Na druhou stranu, mám z toho i obavy. Pro takhle malou zemi by to mohlo být velké sousto. Myslel jsem si, že by to mohlo být i v Abu Dhabí, Dubaji a Rijádu. Že by se arabský svět spojil a země to uspořádaly společně,“ říká Ivan Hašek.

Po převratu ve FIFA a s pokračujícím vyšetřováním korupce při volbě Kataru pořadatelem je stále možné, že si bude troufat marně. Spousta odpůrců včetně klubů, kterým se nelíbí schválený zimní termín šampionátu, by zajásala.

Jan Kaliba, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme