Ortopedie na Bulovce je oficiálním zdravotnickým centrem FIFA

Ortopedická klinika Na Bulovce se stala oficiálním zdravotnickým centrem Mezinárodní fotbalové federace FIFA. Při té příležitosti navštívil Prahu také český rodák a šéf lékařské komise FIFA Jiří Dvořák.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fakultní nemocnice Na Bulovce

Fakultní nemocnice Na Bulovce | Foto: Tomáš Adamec

Ortopedie Na Bulovce byla FIFou oceněna statusem Medical Center of Excellence jako vůbec první klinika v oblasti bývalého východního bloku a zařadila se tak do řady dalších 22 podobných fotbalových zařízení po celém světě.

Jejím cílem je nejen léčit fotbalová zranění ale také pracovat v preventivní oblasti především v mládežnických kategoriích. K naplnění jejího úkolu je nyní nutné, aby o významu a přínosu podobné kliniky přesvědčil Českomoravský fotbalový svaz nejen samotné kluby ale také trenéry, pro které klinika bude pořádat pedagogické semináře.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ortopedická klinika Na Bulovce se stala oficiálním zdravotnickým centrem FIFA

"Cílem je, aby se Bulovka stala jakýmsi centrem, z kterého se aktivity svazu budou šířit dál," popisuje význam celého projektu šéf lékařské komise FIFA Jiří Dvořák, který se jako lékař ve Švýcarsku dostal k fotbalu, když se jeho pacientem stal samotný prezident FIFA Sepp Blater.

Ve snaze o předcházení úrazů ve fotbale je přitom Dvořák více než úspěšný, díky jeho cvičebnímu programu 11+, který propaguje po celém světě, se počet závažných zranění ve fotbale zmenšil až o 50 procent.

Jen ve Švýcarsku, kde Dvořák působí jde díky jeho osvětě již nyní o 20 procent méně peněz na léčení zranění fotbalistů nežli dříve. V podobné snaze přitom Dvořákovi pomáhá také celá řada významných fotbalových persón.

Nedvěd správným ambasadorem

"Moc nás těší, že s námi spolupracuje Pavel Nedvěd. Je to opravdu správný ambasador prevenčních programů," popisuje spolupráci FIFy s Pavlem Nedvědem Dvořák.

"Protažení svalů a zahřívací cvičení se pro nás před tréninkem staly každodenní záležitostí. Když se ohlédnu zpátky, tak to podle mě byl základ toho, že jsem dokázal hrát na vysoké úrovni bez zranění tolik let," pochvaluje si Pavel Nedvěd.

Nejenom zdravotnická prevence a zpřísnění regulí v posuzování faulů jsou konkrétními důkazy Dvořákovy soustavné práce v boji o zdraví fotbalistů. V hlavě už má český rodák i další ideu jak zabránit zbytečným zraněním hráčů. Nyní by totiž chtěl na půdě FIFA začít debatovat o tom, zda ke zranění velkých hvězd nevede především jejich enormní fyzické zápasové zatížení během sezony.

Cílem je krása hry

"Je třeba zjistit, jaký je optimální počet zápasů za rok. A potom to na základě vědeckých poznatků sdělit klubům," naznačuje nejbližší možné debaty na poli lékařské komise FIFA profesor Dvořák. O tom, že jeho práce má smysl už dnes nikdo po celém světě nepochybuje, dokazují to nejen statistická čísla.

"Ubývá tvrdosti a přibývá krásy a to je náš cíl. Chceme, aby byl fotbal více technický a ne aby měl člověk při zápasech strach, že někdo někomu zlomí nohu," hodnotí na závěr pozitivně Dvořák. Přispět ke kráse fotbalu bude moci nyní i Ortopedická klinika Na Bulovce.

Na první pokus k tomu má pět let, přesně tak dlouho totiž platí prvotní status Medical Center od Excellence, který české klinice FIFA udělila a během které tak bude muset tento ústav dokázal smysluplnost své existence.

Alena Benešová, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme