Ostrava bojuje proti fotbalovému násilí. Spouští projekt 'Bezpečný stadion'

Už dnes odstartuje soubojem mezi Slavií a Brnem jarní část fotbalové Gambrinus ligy. A hned v pondělí projde nejvyšší soutěž bezpečnostním testem v podobě dohrávky mezi Baníkem Ostrava a Spartou Praha. A právě před tímto duelem spatřil světlo světa projekt Bezpečný stadion.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výtržnosti fanoušků Baníku pří zápase s Viktorií.jpg

Výtržnosti fanoušků Baníku pří zápase s Viktorií.jpg

Stojí za ním všichni. Město, obvod Slezská Ostrava, obě policie - tedy jak městská, tak ta republiková, ale také FC Baník jako klub a v prohlášení i jeho hráči. Cílem je vymýtit ze stadionu a jeho okolí násilí.

Paradoxně se tak stává v době, kdy je podle zprávy ministerstva vnitra chuligánství v Čechách na ústupu. Pomyslnou rozbuškou se ale stal listopadový zápas Baníku s Plzní , kdy se mimo stadion spustily výtržnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ostrava bojuje proti fotbalovému násilí. Spouští projekt 'Bezpečný stadion'

Do jaké míry je v Ostravě na fotbale nebezpečno, tuto otázku dostal ředitel Baníku Jakub Kahoun. „Nemám pocit, že by bylo nebezpečněji! Utkání se Spartou bylo vyhrocené vždycky. Samozřejmě utkání s Plzní vyhrocené nebývalo. Ale nemám pocit, že je tam více nebezpečno, než v zápase se Spartou v roce 2004.“

V roce 2007, je nutné opravit Jakuba Kahouna. Poslední výtržnosti se na tribunách Bazalů objevily před více než třemi lety. A jak je to se statistikou počtu zraněných lidí při fotbalových zápasech Baníku za poslední roky?

„Já to teď nevím, to je otázka na policii. Já v tuto chvíli tyto informace nemám,“ uvedl náměstek ostravského primátora Martin Štěpánek a vedoucí Odboru služby pořádkové policie Radim Daněk dodal. „Čísla vám z ruky nevysypu.“

Především preventivní opatření

Jedním z výsledků nového projektu Bezpečný stadion je adresný ticketing. Na Spartu se tak v pondělí půjde pouze s lístky na jméno, které se navíc nebudou prodávat na stadionu v den utkání. A dalšími bezpečnostními prvky v rámci svých možností přispěli i ostatní účastníci projektu.

„Město Ostrava umožnilo řekněme jakési širší zapojení Městské policie ve spolupráci, která by ovšem měla působit preventivně – tzn. při směrování fanoušků, zajišťování pořádku kolem stadionu apod. Policie České republiky má k dispozici speciální jednotku, která je rovnou vycvičená na tyto problematické jevy a městský obvod umožňuje třeba odstavení techniky na místě, které může být problémové z hlediska bezpečnosti občanů, žijících v tomto městském obvodě,“ prohlásil Martin Štěpánek.

Z politických frází náměstka primátora Štěpánka nejvíc zaujímá poslední věta. Z ní vyplývá, že ulice Bronzová, která leží nad úrovní stadionu, bude nově vyhrazena v době zápasů Baníku pouze policejním vozům. Jen na vysvětlenou.

Právě zde se několik let scházeli lidé, kteří fotbal vidět chtěli, ale z různých důvodů na něj nemohli - i proto se pro ulici Bronzovou vžil název tribuna chudých. Je ale fakt, že na podzim se tam přesunuli i ti, kteří protestovali proti klubovým poměrům v Baníku a je také pravdou, že zrovna zde se při utkání s Plzní vyskytly první výtržnosti.

Projekt Bezpečný stadion by měl být dlouhodobý a do budoucna by se měli o jeho váhu podělit i státní zástupci. V Ostravě má totiž zákaz vstupu na stadion na základě pravomocného rozsudku šest lidí, což podle klubového ředitele Jakuba Kahouna o něčem svědčí. „Ta řekněme soudcovská složka v tomhle celém soukolí, je to nejslabší, co se kolem fotbalového násilí děje.“

Radim Sajbot Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme