Otazníky v kauze 'Bystroň' převažují, šlo o další lékařský případ typu 'babičko raď?'

Plzeňský stoper David Bystroň dopoval. Přesně tato zpráva dorazila dnes na Západ Čech z Vídně, kde byl testován druhý B vzorek tohoto hráče, který byl odebrán po listopadovém utkání Viktoriánu na půdě BATE Borisov. Kolem celé záležitosti přitom zatím existuje stále více otázek než odpovědí. Ty podstatné odpovědi jsou ale jasné už nyní, jak si všímá ve své poznámce Michal Jurman.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Doping - ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Vědomě jsem dopoval," nebo „Věděl jsem o tom, nemohlo to jinak dopadnout, sorry", podobně kajícnými prohlášeními by se z úst jakéhokoliv dopujícího dočkal zřejmě opravdu jen mistr přes páčidla dělaný.

Přesto, ať je celá dopingová záležitost jakkoliv citlivá pro samotného hráče i klub, v kauze Bystroň jde v otázce zatím mizerné komunikace, a chybějících odpovědí o mnohem více. Ne o pocity, fámy, narčení či emocionální prohlášení, ale o pouhé a důležité informace.

O to, zda šlo o provinění jednotlivce (zda bylo vědomé či nevědomé totiž není podstatné) a také vzhledem k pověsti českého fotbalu o to, jak se k celé věci staví samotný klub.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poznámka Michala Jurmana ke kauze "Bystroň"

Manipulovat se vzorky se nedá

Jistě, v otázce toho zásadního trestu není pánem. Od disciplinárního řízení UEFY lze očekávat sankce kdesi uprostřed možného rozmezí od pouhého napomenutí po čtyřletý zákaz činnosti.

Trest se hráč dozví příští týden, tehdy se na světlo dostane i podrobná analýza testů. Celý případ má přesto už nyní několik jasných veličin, které vedou k jedinému závěru. Trestu Bystroň neunikne.

Manipulace s odebranými vzorky, kterou naznačovala Plzeň po prvním výsledku A vzorku je totiž ze zkušenosti téměř nemožná což dokládají i slova předsedy zdravotní komise FAČR Petra Krejčího.

„Já si to nedovedu představit. Ta kontrola probíhá nějakým způsobem. Někdy jsou ti komisaři striktní, tam nesmí nikdo kromě doktora a toho hráče. Ten biologický materiál, v tomto případě moč, je označena v lahvičce a to nejde změnit,“ má jasno Krejčí.

Odpovědnost nese sportovec

Ten vidí nejpravděpodobnější možnost v tom, že si Bystroň vzal nějaký lék, který obsahoval zakázanou látku, tak jak se stalo i u posledního podobně hříšného českého fotbalisty žižkovského Petra Zapalače. Ten co by alergik uposlechl rady své babičky, výsledkem byl pozitivní nález na clenbuterol.

„Existují preparáty, které sedají sehnat a vůbec nemají na své etiketě deklarováno co v tom vůbec je, ale bohužel vždycky nese tu odpovědnost ten sportovec,“ opakuje všeobecně známý fakt Krejčí, kterého si jsou vědomi i v Plzni, za kterou celou dobu zatím mluví jen osoba k tomu určená mluvčí Pavel Pillár.

„V tuto chvíli klub čeká na výsledky disciplinárního řízení. Samozřejmě Davidovi můžeme pomoc především poskytnutím právní pomoci, ale co se týká samotného disciplinárního řízení, tam klub zasahovat nemůže,“ říká za plzeňskou Viktorii, která se zatím staví dlouhodobě na Bystroňovu stranu Pillár.

Neznalost neomlouvá

Klub, který nemůže být bez prokázání řízeného dopingu UEFOU nijak potrestán, tak v následujících 14 dnech přesto čeká ještě hodně otázek. Po odpovědích bude muset Viktoria sáhnout nejen na poli sportovním, tedy ve věci, kdo Bystroně v Evropské lize zastoupí, ale i v té preventivní.

I v případně Bystroně, pokud se prokáže doping z léků, totiž platí základní problém, který stojí u zrodu podobných kauz a který lze pracovně nazvat „babičko raď". Podobná léčitelská důvěra ale brzy narazí na zeď nepochopení s nápisem: Neznalost neomlouvá!

Navíc dokud budou fotbalisté věřit své intuici, radám babiček a jiných podobných „odborníků", nejenom že se nebudou moci nazývat profesionálními sportovci, ale navěky ustrnou ve stavu, kdy tíživých otázek bude stoprocentně více než ulevujících odpovědí.

Petr Kadeřábek, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme