Pavel Nedvěd ukončil aktivní kariéru

Ani bývalý zaměstnavatel Ivana Haška, Al Ahlí ze Spojených arabských emirátů, nepřesvědčil Pavla Nedvěda k další sezóně na pozici levého záložníka. Šestatřicetiletý Nedvěd dal definitivně přednost rodině a ukončil svou kariéru.

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd | Foto: fotbal.cz

Rodák ze Skalné u Chebu působil v šesti českých klubech a po stříbrném EURU 1996 odešel do italského Lazia Řím. S tím nejprve v roce 1998 vyhrál Italský pohár, ale ve finále tehdejšího Poháru UEFA podlehli Interu Milán 0:3. V následujícím roce už Lazio i s Nedvědem vyhrálo nejen Pohár evropských zemí, ale i Superpohár. V roce 2000 získalo Lazio Italský pohár a také první místo v Serii A. Ale Nedvěd s klubem dále nepokračoval, přestoupil do Juventusu Turín a Lazio se výsledkově propadlo.

V roce 2003 byl jako druhý Čech v historii vyhlášen nejlepším fotbalistou Evropy. S Juventusem ale absolvoval i smutné okamžiky - v odvetě semifinále Ligy mistrů proti Realu Madrid fauloval ve druhém poločase Steva McManamana a kvůli žluté kartě nesměl nastoupit ve finále. To Juventus prohrál s AC Milán po penaltách ... Se Starou dámou zůstal Nedvěd i při její ostudě v korupční aféře a i se svou slávou kopal druhou italskou ligu.

,,Neříkám, že měl talent, ale on si to opravdu vydřel, taková ta jeho buldočí povaha, " charakterizuje levého záložníka někdejší spoluhráč Horst Siegl. S tím souhlasí i Václav Němeček: ,, Já si myslím, že to nejdůležitější u Pavla byla vždy obravská vůle jít za vítězstvím. Znám spoustu mladých hráčů, kteří mají sice obrovský talent, ale ta vůle jim chybí, a proto to daleko nedotáhli a nedotáhnou."