Pelta s Goldou se neshodují v tom, jak vyřešit korupční aféru

Oběma jde o dobré jméno českého fotbalu, ale každý si pod tím představuje trochu něco jiného. Dvě důležité postavy v poslední korupční aféře symbolizované kabelou sparťanského šéfa Daniela Křetínského, se na jejím řešení neshodnou. Těmi dvěma jsou první muž Fotbalové asociace Miroslav Pelta a předseda disciplinární komise Jiří Golda, který zítra přijde na scénu s novými informacemi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda disciplinární komise FAČR Jiří Golda

Předseda disciplinární komise FAČR Jiří Golda | Zdroj: ČTK

Vznešeně řečeno je to souboj dvou odlišných filozofií. Miroslav Pelta coby předseda Fotbalové asociace vyznává ryze pragmatický přístup. Chce, aby fotbalový organismus fungoval, a dobré jméno fotbalu potřebuje, aby pro tohle fungování uměl zajistit prostředky. A kauzy, jako je ta poslední korupční, ve které jde o možné uplácení minimálně v loňském prvoligovém zápase Jablonce s Plzní, Peltovi tento úkol komplikují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šéf disciplinární komise Golda a předseda FAČR Pelta se nemohou shodnout, jak vyřešit korupční aféru

„Chodím po jednotlivých sponzorech a říkám jim, že je to tak a tak, ale všude mám problémy. Přijdu třeba na firmu a oni mi řeknou, že už byli skoro rozhodnutí do fotbalu vstoupit, ale že za téhle situace na to není vhodná doba. Jsem takový, že když někde jsem, chci, aby tam bylo zajištěné financování, protože když je hlad a žízeň, je to špatné. Všichni potřebujeme peníze a zdraví.“

A pak je tu Jiří Golda. Předseda disciplinární komise, kterého do funkce prosadil ještě Peltův předchůdce Ivan Hašek. Golda je právník, kterému teď fotbalová agenda zabírá spoustu času a který není s fotbalem přímo spojený ani na něm nijak závislý. Přemýšlí proto jinak, jeho přístup není pragmatický, ale spíše idealistický.

Úkolem pro něj není chránit dobré jméno fotbalu proto, aby v současné podobě mohl i nadále fungovat. Tedy aspoň ne za každou cenu. Jeho nezáviděníhodným úkolem, jak pečovat o český fotbal, je vypátrat, jestli není zkorumpovaný, a pokud ano, sankcemi se to pokusit napravit. A jak Jiří Golda Radiožurnálu řekl, v názoru na to, jakým způsobem úplatkářskou aféru dotáhnout do konce, se s Peltou rozchází.

Místopředseda ČSTV Miroslav Pelta | Foto: Radim Beznoska

„V nahlížení na celou tu kauzu ani na dalším postupu se s panem předsedou ne úplně shodujeme. Můj názor je takový, že pokud se vyskytne nějaký problém – a já si myslím, že fotbal má problém velký – musí se k němu člověk postavit čelem a razantně a rychle ho vyřešit. Zametání věcí pod koberec je krátkodobé řešení, které se obloukem vrátí zpátky v mnohem větší, závažnější míře. To není řešení, které by bylo v pořádku.“

Jiří Golda tím naznačuje, že ačkoli předseda Pelta hned v zárodku celého případu označil informace, které mu přinesl šéf Sparty Daniel Křetínský, za zdrcující, v zásadě mu celá aféra spíše překáží.

Jan Kaliba, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme