Petr Čech: Postup Slovenska je výhoda i pro český fotbal

Němec Oliver Kahn, Argentinec Sergio Goycochea a Petr Čech. To byly tři hlavní hvězdy dnešního penaltového dne v Johannesburgu. Gólmani diskutovali o pokutových kopech, o míči Jabulani, se kterým se na světovém šampionátu hraje, a také natáčeli reklamní spoty. S českým brankářem Petrem Čechem si pak natočil rozhovor i reportér Radiožurnálu Jaroslav Plašil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Čech, Oliver Kahn a Sergio Goycoetchea | Foto: Jaroslav Plašil | Zdroj: Český rozhlas

Vy jste tady na speciálním dnu s brankáři jako Goycochea, Kahn, kteří už mají kariéru nějakou tu dobu za sebou. Ale co Vy, není Vám to líto, objevit se tady na šampionátu jako nehrající gólman?

Když se tohle všechno připravovalo, tak jsem si říkal, že mi to určitě bude líto, být v dějišti šampionátu, vidět tu atmosféru okolo, lidi s vlajkami, to nadšení. A já tady budu jenom jako doprovod. Takže jsem si říkal, to bude asi těžké. Ale na druhou stranu už je to nějaká doba od chvíle, kdy jsem věděli, že na mistrovství nejedeme. Takže vlastně o tohle to bylo snazší. Ale na druhou stranu, když už jsem tady, vidím tu atmosféru, vidím, že lidé tím fotbalem tady žijí, tak je mi to líto, protože mistrovství světa je mistrovství světa, kterákoliv kategorie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Čech: Postup Slovenska je výhoda i pro český fotbal

Já už jsem byl na mistrovství světa dvacítek i dospělých a tyto vrcholné akce patří vždy k největším zážitkům v kariéře, takže je škoda, že tady nejsme. Mrzí mě to doteď a mrzí mě to i z toho důvodu, protože si nemyslím, že by Slováci a Slovinci byli lepší než my. Ale celkově ve všech zápasech uhráli více bodů a zasloužili si být tady. Zvláště našimi chybami, protože jsem nehráli tak dobře, jak jsme měli.

Viděl jste utkání Slováků, protože se to možná krylo s Vaším příletem.

Bohužel jsme byli v letadle, takže jsme viděli výsledek až po přistání, což nás všechny překvapilo. Ale zase na druhou stranu je to dobře, protože viděli jsme sami jak vypadá stadion Slovanu, viděli jsme, že co se týče infrastruktury slovenský fotbal, tím že od rozdělení na žádný velký šampionát nepostoupil, byl dost pozadu za námi a byla to škoda. A myslím, že je to i výhoda pro český fotbal. Protože jestliže se zlepší stadiony a liga na Slovensku, tak čeští hráči, kteří se neprosadí, tak tam můžou hrát kvalitnější soutěž anebo jít na hostování a vrátit se zase jako lepší hráči. Takže si myslím, že to bude určitě výhoda i pro český fotbal.

Je to podle Vás náhoda nebo štěstí, že Slováci postoupili.

Petr Čech na akci v Jihoafrické republice | Foto: Jaroslav Plašil

Když jsme viděl tu skupinu, tak jsem si říkal, že šanci mají. Ale spíš jsem počítal s tím, že porazí Nový Zéland a že budou remizovat s Paraguají. A potom, že budou mít šanci postoupit se čtyřmi body. Samozřejmě si to zaslouží, protože porazili obhájce titulu a poslali je domu, dali jim tři góly. Takže tam není žádných pochyb, že si to zaslouží.

Je pro Vás větší překvapení to, že takto brzy končí úřadující mistři světa Italové nebo Francouzi?

Jelikož vím, že ve francouzském týmu bylo těch problémů už víc, to není tak, že by se to najednou objevilo tady, to už jde myslím třeba dva roky, a tady to jenom eskalovalo. Problém je v tom, že měli svoje interní problémy, které je nakonec poslaly domu.Co se týče Itálie, tak překvapení to je. I tím, že Inter vyhrál Ligu mistrů, takže italská ligy vypadala, všichni to tvrdili, že Italové se zase zvedají. A národní tým bude takový a takový. A jedou domů!

Myslel jsem, že Kamerun dojde dál. Že po dvou zápasech pojede domu nebo že bude týmem, který se nekvalifikuje, tak to mě taky překvapilo. Já jsem před zahájením mistrovství říkal, že podle mne největšími favority bude Španělsko a potom třeba Brazílie. Brazilci to splnili, Španělé ne. Uvidíme, jak se poperou s Chile, protože to pro ně nebude jednoduchý zápas, jsou to takové podobné mentality. Takže určitě budou mít co dělat. Ale na druhou stranu, když přežijí tuhle nebezpečnou chvíli, tak myslím, že můžou dojít daleko. Uvidíme.

Hodně se mluvilo na této akci o míči Jabulani. Mnozí si stěžují, že je šílený. Vy jste říkal, že na něm nevidíte až nic tak neobvyklého. Proč myslíte, že se o něm tak mluví?

Petr Čech v Jihoafrické republice | Foto: Jaroslav Plašil

Ten míč je strašně rychlý. To co dělá největší problém všem, je ta jeho rychlost. Protože on má dvě fáze letu. Vlastně během toho letu se zdá, že ještě jakoby zrychlí ve chvíli, kdy to nikdo nečeká. To je největší boj, než si na to hráči zvyknou. Vyberete si místo, kam myslíte, že míč třeba letí a najednou ještě někde zrychlí a je tam rychleji, než kdokoli předpokládal. Proto se objevují netrefené centry a podobně. A myslím, že tady je nadmořská výška veliká, vzduch je řidší, což také dělá rozdíl. Viděli jsme v posledních zápasech skupin, že fotbaly jsou o hodně lepší, ta kvalita. Hráči si více zvykají na míč. A je to otázka toho, než se s tím každý srovná.

Kolik jste teď viděl zápasů?

Neviděl jsem ani jeden zápas devadesát minut, dívám se vždy jenom na výsledky a sestřihy. Protože jsem měl fotbalu dost za celý rok. A jakoby mě štve i fakt, že tady nejsme. Tak se s tím moc netrápím a nedívám se. Jsem s dětmi, protože během sezóny zase bude spousta zápasů a cestování, zase s nimi budu méně času. Takže jsem byl s dětmi, užíval jsem si klidu. Samozřejmě od začátku vyřazovacích bojů se budu koukat více, ale na vybrané zápasy.

Jaroslav Plašil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme