Petr Čech psychologem

Petr Čech patří k těm fotbalistům, kteří tíhnou ke studiu. Jednou by se rád věnoval psychologii a svou zálibu v této vědě ale dovede využívat už teď. Třeba před důležitým kvalifikačním zápasem proti Slovensku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Čech

Petr Čech | Zdroj: ČTK

Klíč ke kvalitnímu výkonu a dobrému výsledku leží v hlavě. Členové českého reprezentačního týmu se téhle sportovní pravdy snaží držet před kvalifikačním zápasem o postup na světový šampionát proti Slovensku. Jan Koller a Tomáš Rosický mezi nominovanými fotbalisty, to znamená nejen fotbalovou kvalitu. Především se zvyšuje sebevědomí Čechů a mezi Slováky je zaseto semínko před zápasové nejistoty. A co víc - umění zacházet s psychologickými zbraněmi si osvojil i Petr Čech.

V brankáři Chelsea dřímá nutkání zabývat se jednou studiem psychologie a svůj zájem umí účinně využívat i ve fotbalové praxi. Když si povídáte s českými reprezentanty o nadcházejícím utkání v Bratislavě, které může definitivně pohřbít jejich naději na postup na šampionát do Jižní Afriky, uvědomíte si pozoruhodnou věc. Roli favorita vesměs předhazují Slovákům a Petr Čech možná ze všech nejrázněji - považuje to za nejdůležitější změnu oproti jarnímu duelu v Praze.

"Hlavně se obrátily role. Do toho zápasu v Praze my jsme šli jako favorit, kdežto teďko jsou favorité oni. Oni vedou skupinu a tým který vede skupiny je vždycky favoritem do těch dalších zápasů. Oni se po dlouhé době ocitnou v rolích favoritů proti nám a bude záležet na tom jak si s tou rolí poradí, protože jít do zápasu jako favorit je vždycky těžší."

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Čech psychologem

A využít příležitosti a zbavit se tíživé pozice týmu, který má co ztratit, může být naopak účinnou před zápasovou rétorikou. Slováci v takto důležitém utkání ještě nikdy břemeno role favoritů nenesli. Když hráli baráž o postup na minulé mistrovství světa proti Španělsku, mohli jenom překvapit. Teď je situace jiná, a tak se jejich čeští soupeři v čele s Petrem Čechem snaží naložit jim na hrb aspoň symbolicky co nejvíce odpovědnosti. Slovensko je sice silnější než při porážce 0:3, když před třemi lety hrálo s Čechy v Bratislavě naposledy, ale efekt svázaných nohou a strachu z důležitého vítězství může být o to výraznější.

"Může se stát cokoli a jestliže my začneme ten zápas dobře a oni se dostanou pod tlak, v tom ten fotbal umí být hodně zrádný. Člověk myslí, že má zápas pod kontrolou a během dvou minut se všechno zhroutí."

Pouští se Petr Čech do úvah s nádechem sebeironie, která odkazuje k zápasu s Tureckem na EURu 2008. Na tom, aby se nedopustil podobné minely, bude úspěch českého týmu v Bratislavě také hodně záviset, protože fotbalově je český tým stále na vyšší úrovni. Zvlášť, když se do něj vrací Jan Koller, kterého se dá hodně účinně využít, když se nedaří mezihra. A Čech si nemyslí, že by možnost využít Kollerových parametrů sváděla jeho spoluhráče k nakopávání dlouhých míčů na úkor pokusů o kombinaci.

"Myslím si, že to je spíš výhoda, protože když se prostě nedaří ten postupný protiútok, soupeř dobře brání, tak on je taková věž, která tam dokáže získat prostor a udržet míč. Takže já myslím, že je to spíš výhoda."

Slova české brankářské jedničky potvrdí nebo vyvrátí utkání, které začne v sobotu o půl deváté večer.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme