Petr Čech ukončil reprezentační kariéru. Odchod oznámil po zisku desátého Zlatého míče

Brankář Petr Čech se po čtrnácti letech a 124 odchytaných duelech loučí s fotbalovou reprezentací. Svůj konec v národním týmu oznámil poté, co podesáté v kariéře získal Zlatý míč. Individuální ocenění pro nejlepšího českého fotbalistu sezony převzal na slavnostním vyhlášení ankety v pátek odpoledne. Na druhém místě skončil Vladimír Darida z berlínské Herthy, třetí byl loňský vítěz David Lafata ze Sparty.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brankář Petr Čech převzal trofej pro vítěze ankety Zlatý míč o nejlepšího fotbalistu ČR za sezonu 2015/16

Brankář Petr Čech převzal trofej pro vítěze ankety Zlatý míč o nejlepšího fotbalistu ČR za sezonu 2015/16 | Zdroj: ČTK

Dlouholetá gólmanská jednička a opora národního výběru přenechává své místo mladším nástupcům.

Čechovy milníky
První zápas: ČR - Maďarsko 2:0 (12. února 2002, příprava)
První soutěžní zápas: Moldavsko - ČR 0:2 (12. října 2002, kvalifikace ME)
Padesátý zápas: ČR - Německo 1:2 (24. března 2007, kvalifikace ME)
Stý zápas: Arménie - ČR 0:3 (26. března 2013, kvalifikace MS)
Poslední zápas: ČR - Turecko 0:2 (21. června 2016, základní skupina ME)
Velké akce (řazeno chronologicky): ME 2004 (semifinále), MS 2006 (základní skupina), ME 2008 (základní skupina), ME 2012 (čtvrtfinále), ME 2016 (základní skupina)
Zápas s nejvíce inkasovanými góly: Chorvatsko - ČR 4:2 (9. února 2011, příprava) a Rusko - ČR 4:1 (8. června 2012, ME)

Čech oficiálně oznámil konec v reprezentaci a hodlá se soustředit už jen na klubové angažmá v londýnském Arsenalu.

„Dělám rád věci na sto procent. Třeba přijde čas, že si budu muset ulevit. Ten čas není možná teď, ale kvalifikace na mistrovství světa je dva roky. Nebylo by správné v půlce oznámit, že se na to necítím. Proto je lepší, že to rozhodnutí udělám teď. Uzavře se krásná kapitola,“ komentoval Čech po zisku Zlatého míče.

Jeho letošní triumf v anketě pro nejlepšího českého fotbalistu sezony byl jeho desátým v kariéře – Pavel Nedvěd, druhý nejúspěšnější laureát, nasbíral šest Zlatých míčů.

Od roku 2005 získali individuální ocenění kromě Čecha jen dva hráči – zmíněný Nedvěd v roce 2009 a před rokem Lafata.

Útočník pražské Sparty letos skončil na třetí pozici za druhým Vladimírem Daridou z německé Herthy Berlín.

Elitní jedenáctka se dvěma sparťany a žádným viktoriánem

Zajímavostí je, že úřadující český mistr z Plzně nemá v elitní jedenáctce ani jednoho zástupce. Nejvýše se umístil obránce Roman Hubník na 15. místě. Naopak druhá Sparta má v nejlepší jedenáctce dva hráče – Lafata skončil třetí a Bořek Dočkal devátý.

Z české ligy se mezi nejlepší dostal také Milan Škoda ze Slavie na celkově pátou příčku. Ostatní fotbalisté ze špičky žebříčku nastupují v zahraničí.

Alespoň jeden bod získalo 64 fotbalistů. Poprvé bodoval také osmnáctiletý záložník Václav Černý, který postupně nakukuje do áčka Ajaxu Amsterdam a probojoval se do reprezentační jedenadvacítky. Skončil na 21. místě. Jen o dvě příčky níž je další talent z jedenadvacítky Patrik Schick.

Na podzim v žebříčku kvůli zranění chyběl kapitán reprezentace Tomáš Rosický. Jarní hlasy ho vynesly na celkové 16. místo.

Zlatý míč vyhlašuje Klub sportovních novinářů ČR. Hlasuje se dvoukolově po podzimní části a po jarní. Celkový vítěz vzejde po sečtení obou kol ankety, v níž hlasují fotbaloví novináři.

ČTK, Radek Šamša Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme